| Sparkts a întrebat:

Buna TPU
Sunt clasa a VIII-a si, la fel ca oricare alt elev de varsta mea, trebuie sa aleg un liceu si un profil la care as vrea sa dau. Eu m-am gandit deja la doua: filologie sau stiinte sociale si nu stiu pe care ar trebui totusi sa aleg...
Imi puteti face o caracterizare a fiecarui profil in care sa spuneti la ce dau teza si din ce dau bac? As prefera profilul la care nu dau bac la matematica...
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nicu20005 a răspuns:

Nici la filologie si nici la stiinte sociale nu dai BAC-ul la matematica, dai la istorie si romana

| Sparkts explică (pentru Nicu20005):

Stii cumva si care profil este mai usor? big grin

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" & "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune.

| aXandra a răspuns:

Recomand științe sociale. Nu fă vreo prostie alegând filo! Amândouă sunt la fel de ușoare și bacul îl dai la fel.

| clowyshow a răspuns:

Stiu ca la filologie dai romana, istorie si engleza(la ultimele 2nu sunt sigura)dar nu la matee!

| clowyshow a răspuns:

Funda?