| Andreea249 a întrebat:

Bună TPU
Sunt cls a-8 a şi nu stiu la ce liceu sa merg. Sunt din Tm.
Nu mă prea pricep la mate(am doar note de 4 si 5) pur si simplu nu îmi place materia si nu pot intelege.
La Română am note de 5, 6, 7, 8. Mă pricep mai bine la Romana decat la Mate.
Si îmi place Româna foarte mult.
M-am gandit sa merg la Colegiul National Bănățean Timisoara pe Filologie.
Dar anul trecut media de admitere a fost 8.35 din câte am înțeles.
Iar eu cum nu prea mă 'înteleg' cu Matematica, nu prea cred ca am şanse să intru. Tin să menționez că clasele 5-7 am avut media finala 7 si ceva. (7, 21; 7, 47 etc)
Voi ce părere aveți? Aş putea intra? Sau. ce fel de liceu îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da inveti o sa poti intra.
Fiind clasa a 8 a ar trebui sa te pui sa inveti zilnic cate 2-3 ore ca sa fii sigur ca vei lua note bune la examene.
Eu pe clasa a 8 a invatam zilnic si am obtinut la ambele examene note destul de bunicele.

Bafta la invatat.

PS: daca nu vei intra unde ti.ai propus si te pricepi la romana mai mult, alege tot un profil de uman doar la alt liceu.

| Andreea249 explică (pentru anonim_4396):

Asa o sa fac, multumesc!

2 răspunsuri:
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Am fost 8 ani la CNB deci stiu mediul de acolo foarte bine. Profesorii sunt foarte exigenti si este greu sa te acomodezi daca vi de la o alta scoala, mai ales daca nu ai note si medii peste 8.50... Eu acum sunt in clasa a 11 a la Economic si ma simt foarte bine acolo, simti libertate si lejeritate dupa ce stai atatia ani in cnb unde se simte tensiunea. Vrei sa mergi la filo, unde se stie ca nu se face multa mate si din clasa a 11 a nici nu mai faci, insa se va pune accent pe romana, engleza, istorie si geogra, daca nu of mai fi si altele. Am fost un semestru la filo (la liceu am intrat la Tepes si am stat un semestru pe uman) si la profilul asta inveti romana amanuntita, se fac vreo 3 ore de engleza pe saptamana daca nu ma insel, 2 de isto si cred ca si 2 de geogra... Oricum Tepesul nu se compara cu CNB-ul laughing In clasa a noua m-am transferat pe profil economic (aici faci si romana, si mate fara sa se accentueze mai mult pe una din ele). Partea mai dureroasa la profilul economic este contabilitatea, noua nu ne place insa facem destul de multa si suportam. Pentru mine se potriveste profilul economic pentru ca imi place ca facem romana, mate si egleza la un nivel bun, am realizat ca se poate invata bine si la un liceu mediu, e nevoie doar de vointa din partea elevului. Din moment ce ai avut medii finale sub 8, iti recomand sa nu sari la un liceu de sus cum ar fi Loga sau CNB. Eu cand am invatat in cei 8 ani la cnb, am avut media pe toti acei ani 8.66 si nu prea invatam, insa eram obisnuita cu ''mediul presant'' din scoala. Te sfatuiesc sa nu te iei dupa media anuala de anul trecut, ca si eu am facut asa. Media anuala cea mai mica la filo din anul dinaintea mea era 8.08 (tocmai am verificat in Ghidul Candidatului) si eu am avut media finala cu examen 8.24 si nu am intrat. Din moment ce facusem 8 ani acolo, imi doream sa intru tot acolo la uman (nici mie nu imi placea matematica, si nici nu imi prea place), dar crede-ma ca ma bucur ca nu am intrat la CNB. La filo se studiaza latina, romana, engleza, geografia si alte materii umaniste, iar la economic facem romana, mate, engleza, geografie, contabilitate (dam bac din ele), isto, logica, fizica, bio, chimie si franceza + module (adica materii normale care se incheie doar o singura data la finalul anului scolar, nu pe semestru ). Ca module am avut CAPS (Calitatea produselor si serviciilor ), OUE (Organizarea unitatii economice), in clasa a zecea am facut Comunicare profesionala si Protectia consumatorului. Anul asta ca module am Asigurari, Organizarea unitatii economice (ORU), Marketingul afacerilor (MA), Planificare operationala (PO) si Contracte economice (CE) + nelipsita contabilitate. Iti recomand sa mergi la un liceu mediu, iar ca licee medii ar fi Economicul si Tepesul (am fost in ambele, si iti spun sincer ca economicul e mai bun decat tepesul) Ti-am dat detalii despre profilul economic cu gandul ca poate ti-ar placea. Partea mai aiurea e ca se face mate in cei 4 ani, iar din clasa a 11 a se complica rau. Daca crezi ca ti-ar placea profilul economic, poti sa imi scrii si iti mai dau detalii.
p.s Nici eu nu eram buna la mate cand eram la colegiu, aveam note de 4, 5, 6 si 7, insa am facut meditatii si la evaluarea nationala am luat 8, 80. Bafta si sa te straduiesti sa iei nota cat mai mare.