| d33a5000 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a dar parintii mei imi aduc aminte de BAC si de admiterea la facultate. Eu nu sunt prea buna la chimie de aceea fac si pregatire in particular. Sunt pasionata de biologie, am rezultate bune la scoala si nu numai. EI vor ca eu sa urmez o facultate pe profil de chimie. Cum sa fac, sa le explic ca nu-mi doresc asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Le explici ca pentru tine chimia si procesele chimice in ansamblu reprezinta notiuni abstracte de neinteles si din acest motiv nu te pasioneaza deloc studierea chimiei. Deoarece tu asimilezi notiunile despre chimie pur mecanic fara sa le intelegi de fapt, examenul de admiterea la o facultate cu acest profil s-ar putea solda cu ratarea admiterii si pierderea inutila a unui an din viata ta. Incearca o astfel de explicatie.Succes.

| d33a5000 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru ajutorul acordat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru d33a5000):

Si eu la fel pentru aprecierea ta. Nu mi-am putut exprima parerea pe mesaje.