| Raikch a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu ce profil sa imi aleg, as vrea sa ma indrept spre domeniul calculatoarelor/computerelor, multi m-au intrebat asta si nu am stiut niciodata cum sa raspund, va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| anonimguy3 a răspuns:

Profilul economic n-are treaba cu calculatoarele. Da economia se lucreaza si cu ajutorul lor, dar la Economic nu faci informatica si practic tu vei lucra doar in programe simple. Daca te duci sper Mate-Info si chiar inveti informatica te poti face un programator sau ceva tot pe domeniul asta chiar castiga bani buni.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca doresti sa te indrepti spre acest domeniu, atunci ar trebui sa mergi la un liceu teoretic, la profilul real, specializarea matematica-informatica (mate-info).

| Crainstorm20 a răspuns:

Salut! Mergi la mate-info liceu teoretic!
Acolo vei:
-Invata Mate, fizica, informatica!
-Vei aprofunda stiintele mai bine!
-Vei intalni persoane cu interese comune!
-Vei putea merge la olimpiade din pasiune!
-Baza vor fi stiintele! C logica mate info si restul!

Bafta!:-)

| Raikch explică:

Hmm, ce parere aveti de profilul Economic, daca il voi alege voi ajunge cam tot pe acolo sau altundeva?

| anonimguy3 a răspuns (pentru Raikch):

Profilul economic n-are treaba cu calculatoarele. Da economia se lucreaza si cu ajutorul lor, dar la Economic nu faci informatica si practic tu vei lucra doar in programe simple. Daca te duci sper Mate-Info si chiar inveti informatica te poti face un programator sau ceva tot pe domeniul asta chiar castiga bani buni.

| Raikch explică:

Mulțumesc mult pentru ajutor!