| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Sunt in clasa a-9-a la stiinte sociale.Stiu ca o sa fac multa engleza si franceza.Problema mea este la franceza pentru ca pe clasele 5-7 nu am facut franceza, profesoara fiind directoarea scoliimnu venea la ore si ne dadea note "din burta". In clasa a-8-a am facut franceza caci ea nu am mai fost directoare, dar tot nimic nu stiu, mai ales pentru ca ce am pierdut in atatia ani nu ser poate recupera intr-un an.
Acum mie mi-e teama ca voi merge la liceu, iar cand ii voi spune profesoarei ca eu nu am facut franceza, nu o sa ma creada.

Cum ar trebui sa procedez?

7 răspunsuri:
| AlAndalus a răspuns:

Parerea mea este ca nu-i profesoara de vina ca nu ai invatat tu franceza.De ce te sfiesti sa recunosti ca pur si simplu nu-ti place limba asta? Uite, nici eu in clasa a8-a nu am avut noroc de o profesoara de franceza competenta (pur si simplu nu venea la ore), dar asta nu m-am impiedicat sa invat franceza singura acasa.Si uite ca acum trec clasa a11-a la filologie FRANCEZA intensiv.
Dar eu zic sa stai linistita, ca ai timp inca sa inveti si franceza (daca iti doresti cu adevarat)winking

| kathgilbert a răspuns:

Ar trebui sa-i spui ca nu ai facut franceza. Poate te va intelege. Eu sunt la filologie si am probleme cu franceza, insa imi salvez mereu media( minim 7). Dar daca esti la stiinte sociale, nu se pune problema de limbi straine, astea-s mai mult pentru filologiewinking. Succes!

| teodoram a răspuns:

Pai singura varianta care ar fi? sa faci pregatire cu respectiva

| GreenBubble a răspuns:

Eu nu am facut franceza in clasele I-VIII (am facut engleza si germana) iar la liceu am intrat la profilul filologie intensiv franceza...am facut pregatire 1an insa m`am descurcat greu avand in vedere ca nu e o limba chiar asa usoara si nu se poate recupera intr-un an cati au facut alti in 6ani in a X a m`am transferat din cauza asta...

| batmobile a răspuns:

Nu-ti face griji, spune-i adevarul profesoarei si ia niste meditatii sau citeste dictionare, carti specializate etc... oricum franceza se invata usor, doar e o limba latina si unele cuvinte sunt asemanatoare cu cele din romana.Bafta!
P.S.la anul si eu ma duc la stiinte sociale cred... sper sa nu fie un profil greu happy

| klau12 a răspuns:

Parerea mea sa ii spui ca nu ai facut franceza din cauza profesoarei. daca nu te crede arata-i profesoara si spune-i sa o intrebe

| mandarina1997 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie.straight face. nici eu nu stiu ce trebuie sa fac.:-