| AndreeaMedeia667 a întrebat:

Sunt in clasa a-VI-a, si nu prea ma pricep la matematica. As vrea sa ma ajutati la niste ecuatii in multimea numerelor rationale positive. Dau FUNDA!

a.) 4 supra 3x + 1 = x+5, 3;
b.) 0, (8) + 3x = 2x+ 6.

2 răspunsuri:
| Mufilici a răspuns:

Buna Andreea, eu nu iti voi face ecuatia din motiv ca o.o daca o fac eu tu nu vei stii de unde au iesit rezultatele si pentru ca pur si simplu nu te-as ajuta daca as face asta.
Ar trebui sa vorbesti cu profesorul tau, sunt sigura ca ar putea sa isi faca timp pentru a te ajuta cu aceasta problema. Daca nu vrei sa vorbesti cu profesorul, atunci incearca sa faci pregatire sau sa rogi colegii sa iti explice.
Sper ca te-am ajutat>big grin

| Raresuk_regrets_1997 a răspuns:

Nu inteleg la a ce e cu 3(e conditia de existenta?) pai aduci la acelasi numitor faci operatiile apoi treci termenii cu x in partea stanga si cei liber in partea dreapta, iar apoi e simplu de calculat!