| dianahaze a întrebat:

Sunt in clasa a X-a si vreau peste doi ani sa aplic pentru o bursa in S. U. A. Stiti cumva de ce as avea nevoie ca sa o iau? Domeniul pe care vreau sa ma axez este informatica. Si inca un lucru, stiti cumva ce test este echvalentul informaticii la Bac? Vreau neaparat o diploma in informatica, pentru ca va atarna greu in dosar si daca se poate sa scap de o proba la Bac, cu atat mai bine. Multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Admiterea la o facultate in SUA este foarte complexa, in afara notelor din liceu care trebuie sa nu fie sub 9 si a examenelor SAT 1, SAT 2, si TOEFL exista o serie de alte cerinte importante, activitati extracuriculare, practicarea unui sport, participarea la competitii, joburi de vara avute, voluntariat, activitati in diverse asociatii, proiecte in care te-ai implicat direct, pentru ca vor sa vada si personalitatea generala a celui care aplica.Nu stiu in ce masura comisia de admitere va intelege ca in Romania nu exista aceleasi oportunitati de sport si activitati extracuriculare ca in liceele americane, asa ca orice pasiune va trebui mentionata. pentru ca ei vor da atentie atat notelor tale, cat si personalitatii tale si abilitatii de a contribui la mediul din universitatea respectiva.Costurile sunt foarte mari, un an de studiu in SUA este in general intre $30 000 si $45 000 in functie de universitate, la care se adauga, fireste, costurile de intretinere, asigurare medicala si altele. Sunt facultati care ofera ajutor financiar pentru cei care nu isi pot permite costurile studiului, dar chiar si asa iti trebuie un ajutor material substantial. De ce nu aplici la una din Universitatile din Europa, unde procedura de admitere este mai simplificata, costurile sunt mai mici si aceeasi calitate a invatamantului?

2 răspunsuri:
| Hohenheim a răspuns:

Eu sunt in clasa 3 superiore (adica clasa a 11-a). Si eu fac informatica si as vrea o bursa pentru a invata in S.U.A.
Imi pare sincer rau, dar nu stiu cum ai putea obtine o astfel de bursa dar daca ai afla ai putea sa-mi zici si mie? Te rog frumos.winking
Multumesc anticipat.

| DenisaAbdn a răspuns:

Daca ai posibilitatea, mergi la Targul Educational RIUF, acum pe 22 -23 octombrie in Bucuresti, unde vin reprezentatii mai multor universitati europene si poti afla mult mai multe detalii despre programele lor, posibilitati de finantare, pentru ca daca esti hotarata, va trebui sa te pregatesti inca de la inceputul clasei a XI-a. Stiu ca e inca devreme, dar daca ai posibilitatea de a ajunge acolo, este o experienta benefica din mai multe puncte de vedere. Gasesti mai multe detalii despre targ, despre universitatile participante si alte informatii, aici :
http://www.riuf.ro/index.php
Mult succes!