| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Știe cineva dacă poți studia la o postliceala/facultate dacă ești asistent maternal ( dacă ai un copilaș în plasament )? Sau se considera ca o neglijenta a copilului, si nu ai voie(exact ca s-o cum nu ai voie cu alt job fie part time etc. Dar atata timp cât copilul este la scoala/grădi, eu as invata/sau as fi la postliceala și probabil m as invoi de la o ora doua după ce termina copilul orele/ l as lasa în grija cuiva apropiat. Exista ceva o lege scrisa sau ceva? Ca ma gândesc ca nimeni nu sta sa ii explici tu ce și cum. Poate știe cineva dacă se poate? Va mulțumesc.
Și înainte de a spune careva vorbe urate (nu, nu e nimeni în aceasta situație încă, nici eu, nici vreun cunoscut ) doar întreb pentru mine, urmând sa existe astfel de situație. Dar sa știu sa o evit dacă e vreo problema.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asistent maternal = ingrijitor care ajuta mama /copilul
Copil in plasament = copil luat de la parinti si dat in grija /educarea permanenta altora.î

Daca ai persoana care sa-ti ingrijeasca copilul, atunci poti face alte activitati in afara casei: sa muncesti, sa inveti la scoala /facultate etc.