| AlexAL275 a întrebat:

Știți moduri de învățare mai rapide pe durată lungă?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unvecin ti-a spus tot ce era de spus, multa bafta Alex, stiinta este o bucurie sa o inveti sau istoria, vezi documentare, intra pe forumuri sunt atatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inveti zilnic, repeti zilnic, repeti procesul

| unvecin a răspuns:

Ia notițe, comprimă-le pe urmă în notițe și mai sumare pe măsură ce ai prins detaliile.

Și încearcă să faci conexiuni. Un lucru care nu se leagă de nimic ce știai deja nu prea e util și nici ușor de reținut. În schimb, cu cât faci mai multe legături cu informația pe care o ai deja în minte cu atât își găsește locul lui și e mai ușor de reamintit.

Ia pauze de la învățat să te recreezi. Iar când înveți elimină factorii care îți distrag atenția (gen notificări nenecesare).

Un stil de viață sănătos. Ore regulate la masă, la somn etc. Abstinență completă de la alcool, cafea etc. Mintea, creierul sunt direct afectate de sănătatea corpului. Deci obiceiuri de viață sănătoase au ca rezultat și o minte mai bine formată, mai lucidă, mai deschisă la a prinde informația.

Și nu lăsa pe ultimul timp... Mai bine ia-o înainte, să poți să pui și întrebări profesorului când ți se predă o lecție nouă. E fain să fii cât de cât în temă cu subiectul.

Pornește de la noțiunile de bază. Nu clădi detalii până nu ai imaginea de ansamblu, că nu știi unde să le pui...

Pune întrebări. Mai bine să fii prost un minut și să întrebi ce n-ai înțeles, decât să-ți fie teamă să întrebi și să rămâi așa. big grin

Fă-ți obicei să povestești cu alții ce ai învățat, încercând să explici altora - repeți și reții mai bine.

Succes!

| UnTipObisnuit a răspuns:

Ca sa folosesti ideea lui unvecin, mai bine. Recomand tehnica Pomodoro.

30 de minute inveti complet implicat (adica fara nicio distragere, te asiguri ca ai un calculator langa tine, apa, ceva gustari, etc), iar 10 minute pauza, in care poti face relativ orice.

Faci tot asa pana ajungi la 3 cicluri, sau cate doresti. Dupa ce termini fiecare 30 de minute, ar fi tare sa bifezi pe o foaie cand le sfarsesti.

Succes!