| OanaSall a întrebat:

Buna TPU... știu ca nu am voie cu teme și chestii legate de scoală, dar as avea o problema la fizic pe care chiar nu știu sa o fac. mi-am tocit creeri încercând s-o rezolv, dar nu mi-a venit nimic, nici o idee. va rog ajutati-ma happy. problema e de cl a 7-a
deci e am asa: Un elev de m=30kg are la dispoziție 5 scripeți ideali și mai multe fire ideale. Având posibilitatea sa lege ace (cred, asa am auzit) și scripeți în configurație. masa maxima a unui corp utilizând scripeții pe care o poate utiliza are valoarea...
Am uitat sa va spun ca în acest "joc" este pus un 10 big grin. la cel care o face buna (și daca se poate sa mi-o și explice) ii dau fundita+vot. mulțumesc mult big grin

2 răspunsuri:
| OanaSall explică:

Nu e vorba ca nu am fost atenta la ora. asta e o problema de olimpiada si nu a facut-o nimeni. si am vrut sa o fac eu (am nevoie de zecele ala neaparat :S), sper ca puteti intelege sad plizzzz

| cristina_3693 a răspuns:

Aaaaa...si tu vrei ca noi sa gandim pentru tinelaughing? trebuia sa fii atenta la orastraight face