| Fisstic a întrebat:

trebuie sa fac un referat despre un chimist. Ce chimist celebru ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Username01 a răspuns:

Berzelius : http://ro.wikipedia.org/wiki/Berzelius
dar la asta nu zice prea mult.
Robert Boyle:http://ro.wikipedia.org/wiki/Robert_Boyle
dar nici la asta nu scrie prea mult :)) dar am mai gasit niste chestii:
De-a lungul secolelor s-au remarcat prin excelentele sale aduse chimiei oamenii cu o importanta majora pentru descoperirile aduse azi chimiei. Descoperirile acestor chimisti au reprezentat piatra de temelie a stiintei de astazi. Robert Boyle afla de experimentul lui Otto von Guricke (1602-1686, Germania) si cu ajutorul lui Hooke(care era un mecanic ingenios), construieste un model imbunatatit al pompei de aer si se apuca de masurarea aerului.

El a sugerat ca greutatea corpurilor se modifica in functie de importanta atmosferei - comparand straturile inferioare ale atmosferei cu arcuri mici care sunt comprimate de greutatea straturilor de aer de deasupra lor. In anul 1660 Boyle isi publica descoperirile despre proprietatiile aerului sub titlul "Noi experimente fizico-mecanice privind arcul aerului si efectele sale".

sau poti sa faci Dimitrie Mendeleev [adica asta chiar ca e celebru] :http://ro.wikipedia.org/wiki/Dimitri_Mendeleev
http://www.referat.ro/referate/Dimitri_Ianovici_Mendeleev_1949a.html

10 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Amedeo Avogadro a fost un chimist bun.
Succes happy

| nebunatika29 a răspuns:

Robert Boyle, Jons Jakob Berzelius sper ca te-am ajutat. Funda?happy

| andrei88u a răspuns:

Louis Pasteur

| Nymphetamine a răspuns:

Robert Boyle thinking

| Deniisze a răspuns:

Buna! Ai putea sa faci un referat despre Dimitri Mendeleev.El este acela care a creat sistemul periodic al elementelor. Multa Bafta La Alegerea Chimistului!

| eXtreme21 a răspuns:

Buna! Ai putea sa faci despre Dimitri Mendeleev.El a creat sistemul periodic! Mendeleev s-a născut în Tobolsk, Siberia.Gasesti destule informatii despre el pe google. Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor!

| bebitzu a răspuns:

Cred ca cel mai cunoscut chimist este Dimitri Mendeleev, cu totii am auzit de tabelul periodic al elementelor. Parerea mea e ca, chiar ai ce sa scrii despre Mendeleev. Bafta! Si o nota cat mai mare!

| LOOL_5122 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci cu el ''Jons Jakob Berzelius'' a fost unul dintre cei mai mari chimiti din toata lumea. funda?

| darrio2007 a răspuns:

Marie Curie.

| Invisible a răspuns:

Dimitri Mendeleev, Marie Curie, Jons Jakob Berzelius, Ernest Rutherford, Niels Bohr...