| Lollitha_1594 a întrebat:

BUNA TPU! Unde gasesc structuri :liniare si repetitive.
In pseudofod
si
schema logica. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Uite aici:
Liniare
instructiunea de atribuire
ex: atribuie lui a valoarea 5(scrisa in functie de limbaj asa: a:=5 sau a=5)

instructiunea if(daca)
daca conditie atunci instructiune
altfel instructiune

Repetitive
while

atribuire contor valoare de inceput;
while conditie (atat timp cat conditia este indeplinita)
executa instructiune
ex: i=0;
while (i

3 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

Deci stai sa inteleg. Mai intai intrebi unde gasesti structuri liniare si repetitive, iar apoi ne spui ca in pseudofod si in schema logica? Pai atunci care mai e intrebarea?

| didiDia a răspuns:

For

for(adica pentru) contor de la valoare initiala la valoare finala(sau conditie de oprire) cu pasul de incrementare p
executa setul de instructiuni

do while

se atribuie valoarea de inceput pentru contor
do(executa)
setul de instructiuni
while conditie indeplinita(cat timp conditia este indeplinita)