| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult cine poate sa ma ajute! Cine stie sa explice urmoatorul citat :" educatia este o descoperire progresiva a propriei noastre ignorante" Vreau o explicatie detaliata si daca se poate cu exemple din viata reala prin care sustine-ti sau nu sustine-ti aceast citat. Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Prin informare, respectiv educatie, descoperim de fiecare data cat de nestiutori(ignoranti)suntem.

| thecakeisalie a răspuns:

Dar tu nu poti sa-ti pui tartacuta la contributie? Daca tot vii pe TPU sa-ti faca alti fraieri temele, n-o sa poti sa argumentezi niciodata.
Ah, si ai gresit. Se scrie "sustineti" pentru ca este la persoana a 2a plural.

| Skm a răspuns:

Deşi a depăşit condiţia de animal, omul are ÎNCĂ instincte animalice. Aşadar, el este predispus să încalce regulile, să fie indiferent şi, uneori, chiar neînduplecat în ceea ce priveşte respectarea lor.
Educaţia, arta înălţării noastre personale, nu face altceva decât să şlefuiască, să desăvârşească, să perfecţioneze comportamentul nostru. Treptat, ea ne descoperă nouă înşine „ignoranţa" faţă de tot ceea ce este moral, etic, din punct de vedere al societăţii.
Acest fapt este vădit de exemplul următor. Copil, când este mic, consideră că întreaga lume este a sa. Aşadar, face TOT ceea ce-i trece prin cap. Crescând, nu-şi mai permite, de exemplu, ca adolescent, să se pună în faţa magazinului în fund şi să plângă. De ce? Pentru că EDUCAŢIA i-a descoperit „propria sa ignoranţă". happy

| ClaudiiaB a răspuns:

Eu cred ca inseamna ca, chiar daca noi ignoram educatia si invatamantul, progresele se vor vedea in viitor. Sper ca e destul de detaliat.