| BabyBloo a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu rezolvarea la o problema, am uitat cum se rezolva problemele cu direct proportionalitati :d
suna cam asa:
numerele a si b sunt direct proportionale cu 4 si 6.
a. calculati nr p stiind ca aXp%=b
b. daca a+5b=85, calculati valoarea expresiei 11a+b la patrat-100
puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| zoeyangel a răspuns:

{a,b} d.p {4, 6} => a/4=b/6 da nu mai zice nimic? doar atat?

1 răspuns:
| zoeyangel a răspuns:

Scuze deci am gasit
deci ai asa a pe 4=bsupra 6 rapoartele astea le egalezi cu k si iti da:
a/4=k => a=4k si b/6=k => b=6k

A)si inlocuiesti si vine:
4k * p/100=6k si din asta obtii p/100=6/4 si de aici pentru a afla p adica exponentul inmultesti 100 cu 6 si imparti la 4 si p= cu 150 si gata sper ca te-am ajutat imi dai si mie o fundahappy?