| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Voi credeți că într-un eventual război între Rusia și Ucraina, Romania va avea de suferit? Am citit prea mult despre celelalte Războaie Mondiale și tare îmi este teama că o să ajungem ca atunci.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca nu se stie nimic, giji poti sa iti faci daca erau roboti militari atunci le era mai usor sa participe la razboi, abia au reusit chinezii sa faca roboti sexuali in stadiu de cercetare mai dureaza o vreme sa apara replica ideala in armata

| sabin89 a răspuns:

La început, vom intra în război de partea americanilor, iar dacă vom vedea că balanţa se înclină în favoarea ruşilor, întoarcem şi noi armele.

| Erin28 explică (pentru sabin89):

Să sperăm că va fi bine. Adică, nu înțeleg războiul că rol economic, demografic și social. Știu că fiecare țară are interese pe care le cultiva și pe care vrea sa le obtina, însă un război aduce mai multe daune decât elemente cucerite. Câți oameni vor suferi din cauza decăderii economice, a crizelor repetate? Se gândesc doar la orgoliul lod de învingători.

| Frank51 a răspuns:

România va suferii cel mai puțin, restul lumii mai mult.

| NLS a răspuns:

Conflictul dintre Rusia si Ucraina nu va avea loc, si daca totusi Putin e "dus cu pluta" si va izbucni,
toate tarile NATO plus SUA, Canada, vor interveni direct sau mai degraba indirect (sustinand cu toate fortele disponibile Ucraina, caci nu au voie sa trimita trupe pe teritoriul Ucrainei, aceasta nefiind un stat NATO).

Rusii spun ca nu vor incepe un conflict, atata vreme cat SUA /NATO isi va retrage trupele din tarile din apropierea Ucrainei (Romania, Bulgaria, Turcia, Ungaria, etc).
Insa ei au trupe in Crimeea, in Moldova si Georgia de exemplu, intentioneaza acelasi lucru si pentru Ucraina, si nu au deloc de gand sa si le retraga.
Deci unde-i echitatea?

Un razboi din ziua de astazi va arata total diferit de cum a aratat WWII, cel mai mult se va suferi din punct de vedere economic.
Nu uita ca resursele si dotarile militare SUA si NATO sunt de aproximativ 14-16 ori mai numeroase decat ale Rusiei si Chinei la un loc.
Suficient cat sa il faca pe Putin sa gandeasca lucid, altfel Ucraina ar fi fost acum sub talpa Rusiei, si ar fi urmat deja alta tara la rand.
La fel, cei care calatoreau acum in Taiwan, ar fi calatorit in China.

| Erin28 explică (pentru NLS):

Și eu tot la căderea economica mă refeream, la o criza profunda.

| Brizbriz a răspuns:

"război între Rusia și Ucraina, Romania va avea de suferit?"
NU
totusi, nu e deloc imposibil ca dupa aia Rusia sa vrea sa si-o traga cu NATO/UE pentru ca restrictiile economice dupa aia vor fi DRACONICE, si atunci v-om fi in prima linie si ne-o vom lua grupa mare

| CezaraEM a răspuns:

Dupa ce ca avem pandemia, un razboi e tot ce ne lipsea sad sper ca Rusia sa se retraga si sa o lase in pace pe Ucraina, nu vad rostul unui razboi acum!
Din cate am auzit, ar putea sa fie probleme la Marea Neagra, nu stiu, sper sa nu aiba de suferit Romania sad
Nu stiu cum o sa fie la vara la mare, cu Rusia asta care nu are ce sa faca si ea...

| Erin28 explică (pentru CezaraEM):

Sper doar sa nu ne atace pe noi. Adică, înțeleg că au interese, dar vor avea și ei mult mai multe de pierdut, economic social, decât de câștigat. Rușii vor suferi deopotrivă, că și noi.

| KRlPTON a răspuns:

Deveselu va fi sters dupa harta in secunda 2.
Vor fi cozi la carburanti si alimente.
Spre bucuria alesilor starea de urgenta va continua precum si afacerile aferente.