| Flaphya a întrebat:

Vreau sa aflu si parerea voastra. Am citit in manualul de geografie, in care scrie "Cairo este cel mai mare oras al Africii", profa a spus ca este Lagos. Voi cum stiti? Care este cel mai mare oras al Africii (d.p.d.v al populatiei)? Dau

Răspuns Câştigător
| Michelle47 a răspuns:

Eu stiu ca este Cairo
http://world.mongabay.com/romanian/population/ro.html

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd zici "cel mai mare" la ce te referi? La suprafaţă sau ca număr de locuitori?
Pentru suprafaţă, deşi am consultat două lucrări, nu am găsit niciun răspuns.
Vorbind de numărul de locuitori (conf. Enciclopedia Universală Britani ca - 2010) situaţia e următoarea:
Cairo - 6.789.479 ( în 1996); toată aria metropolitană - 10.345.000 ( în 1999).
Lagos - 8.030.000 ( aria metropolita-nă) la 2002.

| Pufi1999 a răspuns:

Am avut aceeasi problema. Profa ne-a aburit ea pe acolo si ne-a convins ca e Lagos. La fel scrie si pe harta de geografie pe care o avem

| Alberto97 a răspuns:

Cairo

| Michelle47 a răspuns:

Eu stiu ca este Cairo