| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa dau la medicina, dar in caz ca nu intru la buget..cum se face sa raman la cu taxa?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pai ramai, locurile se ocupa in ordinea descrescatoare a mediilor. Sa spunem ca au 80 de locuri in total, din care 20 la buget si restul cu taxa. Ei fac lista cu notele de la examen incepand cu cea mai mare medie, sa spunem 10, si merg in jos 80 de locuri. Primele 20 sunt la buget, urmatoarele sunt cu taxa. Trebuie sa te interesezi la secretariat cand te inscrii, in mod normal trebuie sa anunti intr-un interval dat de ei de zile daca accepti sau nu locul la taxa, ca poate nu vrei sau nu-ti permiti sa platesti. Daca tu nu accepti locul la taxa, atunci iau urmatorul de pe lista celor neadmisi initial si-l anunta ca este un loc cu taxa disponibil, daca-l vrea. Deci trebuie sa confirmi ca vrei locul cu taxa si cei de la scretariat iti spun exact procedura si perioada de confirmare. Succes!

| claudinho18 a răspuns (pentru mixxjim):

Si lucrul acesta se intampla automat? Adica nu este nevoie ca pe lista de optiuni sa treci si facultatea cu taxa nu?

| mixxjim a răspuns (pentru claudinho18):

Ba da, trebuie sa indici ca vrei la taxa daca nu intri la buget, atentie ca nu se face automat! Cunosc caz care a pierdut locul din cauza asta.