| MillHumeImm a întrebat:

Vreau sa merg la olimpiada de filosofie dar sunt doar in clasa a XI-a. Daca ati fost la aceasta olimpiada si aveti unele sfaturi utile cum ar fi o solutie rapida de a invata bine materia? (ar trebui sa citesc lucrarile unor filosofi sau sa invat direct materia care se preda in clasa a XII-a) Ar fi de mare ajutor un raspuns! happy

Răspuns Câştigător
| Zathara a răspuns:

Eu sunt în clasa a 12-a și vreau să merg la olimpiada de psihologie. Nu e același lucru, dar poate totuși îți sunt de folos.
Îmi pare bine că măcar tu ai de gând să te apuci din timp de învățat. Probabil aici e „secretul".
Trebuie să parcurgi materia, dacă începi de acum e bine fiindcă vei avea timp să faci și exerciții, iar exercițiile îți arată ce știi, ce mai ai de învățat și te obișnuiesc cu ceea ce ai de făcut. Nu cred că există o soluție rapidă, având în vedere că fiecare persoană are ritmul ei și necesită un anumit număr de repetări pentru a memora informația.
Cred că e mai simplu și eficient să înveți direct materia care se cere. Nu riști astfel să nu acoperi un subiect. Dacă vei mai avea timp, după ce ai învățat, să citești operele filosofice, păi asta nu poate decât să-ți ofere un avantaj.
Spor!

| MillHumeImm explică (pentru Zathara):

Multumesc! Succes la psihologie!

| Zathara a răspuns (pentru MillHumeImm):

Cu plăcere! Baftă și ție!