| Marius980 a întrebat:

Buna TPU vreau sa stiu la ce liceu si ce profil ar trebui sa dau pentru a ajunge un arhitect. momentan sunt clasa a 7-a si trebuie sa ma gandesc la ce liceu si ce profil sa dau. eu m-am gand
it la liceul de arta la profilul de desen. oare este bine asa?

Răspuns Câştigător
| freedomangel a răspuns:

Poti sa mergi la mate-info, cu profilu asta poti sa mergi la toate facultatile. CA arhitect ai nevoie si de matematica, adica de geometrie mai mult nu doar de desen. Si mai nou si arhitectii lucreaza doar pe calculator. happy

3 răspunsuri:
| adutzz a răspuns:

Cred ca matematica-informatica este cel mai bun, pentru ca faci o groaza de desene la geometrie de ce vei avea nevoie daca vrei sa fii arhitect, si in plus de la acest profil poti sa mergi la orice facultate iti doresti.

| Lisadream a răspuns:

Pentru facultatea de arhitectura ai nevoie de f mult exercitiu la desen dar mai trebuie si ceva fizica. Cunosc persoane care au facut liceu cu profil real, mai multa matematica si fizica iar in timpul liber s-au meditat la desen special pentru admitere la arhitectura. La un moment dat se tinea cont de media de fizica atunci cand se facea admiterea la arhitectura, acum nu stiu cum mai e.
Si un liceu de arta cred ca e bun pentru ca exersezi f mult cu desenatul dar nu te pregateste pentru admitere la arhitectura. Eu tot cred ca ai avea nevoie de meditatii.

| Marius980 explică:

Merci:*