| FreshDreams a întrebat:

vreau sa va intreb (si aici mi-ar fi de ajutor cei care termina acum clasa a 8-a) daca la Evaluarea Nationala de anul acesta la Matematica se poate da trunchiul de piramida? Adica intra in materia de examen? Noua la scoala nu ne-a predat lectia asta, ne-a spus ca nu e in materie, dar eu vad tot timpul variante [ce-i drept, mai rar] care au si o problema cu trunchiul de piramida. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Mine_MineWorker_1993 a răspuns:

Nu nu intra in materia de examen nici trunchiul de piramida nici corpurile rotunde insa exista niste sanse sa pice un subiect legat de el intucat este de obicei introdus intr-o piramida mai maredeci nu ar fi rau sa stii formulele