| marinamarinush a întrebat:

vreau si eu repede o descriere la tabloul lunca la poduri de stefan luchian! please, de vreo 10 randuri dau funda-funda- funditaaaaa!

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Cei câţiva copaci din prim plan sunt pictaţi în tuşe mărunte, alăturate de verde divers, ocru, brun pentru a sugera vibraţia frunzelor de plop. Este lucrată cu interes pentru redarea mişcării, pe un fundal de linişte, indus de peisajul de luncă din planul secund. Tabloul este pictat in ulei si are 45 x 35 cm. Realizata in 1909, opera poat fi gasita la Muzeul Naţional de Artă al României din Bucuresti.

Surse: http://www.europeana.eu/......D88C.html; http://art-zone.ro/picturi/stefan_luchian/Lunca_de_la_poduri__pictura.html

| Simion_Elena_2000 a răspuns:

Incearca sa il descrii tu luand in prim plan cu inceputul, incepi sa descrii copacii, apoi culoarea pe care o au ce se vede in spatele copacilor... si asa mai departe, am incercat sa te ajut.

| Mihaela_Eluta_1982 a răspuns:

Da daca se poate repede