| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a 10 a si am avut 8 la purtare pe al doilea semestru dintr-a 9a din cauza unei scutiri false. De curand am citit un articol din 2011 in care scrie ca in regulament se prevede ca la o abatere disciplinara elevul sa primeasca un advertisment obligatoriu in scris, la adresa de domiciliu(informarea parintilor). Daca in 6 luni de la primirea lui copilul are abateri disciplinare urmatoarea masura este scaderea notei la purtare.In cazul dumneavoastra daca nu ati primit advertisment au incalcat regulamentul.Va puteti adresa inspectoratului scolar. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Ce risca dirigintele si directorul scolii? Oare daca fac asta la anul o sa ma pedepseascac la note?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu din ce s-a inspirat cel care a scris articolul dar in Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor din invatamantul preuniversitar (dupa care fiecare scoala trebuie sa-si faca propriul regulament) se prevede doar ca toate sanctiunile se comunica in scris parintilor.
Necomunicarea in scris nu atrage nulitatea sanctiunii, aceasta fiind valabila, asa ca nimeni nu o sa pateasca nimic. Oricum, daca ai considera ca te-au pedepsit pe nedrept ori prea aspru, contestatia se face la consiliul de administratie a scolii, citez:
"ARTICOLUL 133
(1) Contestatiile impotriva sanctiunilor prevazute la ARTICOLUL 119-128 se adreseaza, in scris, consiliului de administratie al unitatii de invatamant, in termen de 5 zile de la aplicarea sanctiunii.
(2) Contestatia se solutioneaza in termen de 30 de zile de la depunerea acesteia la secretariatul unitatii de invatamant.
(3) Hotararea consiliului de administratie este definitiva." Numai bine!

| MenInShadow a răspuns:

Nimeni nu pateste nimic, atata timp cat scaderea notei tale la purtare este justificata, si atata timp cat au avut un motiv intemeiat sa iti scada nota la purtare.
Concluzie: Te agici gebeata--> Sorry...

| Leocerba a răspuns:

De ce vrei sa te legi la cap in vara asta cu inspectoratul scolar?
Ai nevoie de 10 pe linie la purtare pentru ceva anume? Iti trebuie 10 la purtare mai tarziu la vreo scoala speciala, sau?
Daca doar vrei tu sa te razbuni pe diriginte si director ca n-au respectat nu stiu ce pasi in regulament, eu zic sa te potolesti si sa fii un pic mai atent cu scutirile alea, in rest, inspectorul scolar e mai degraba coleg de breasla cu profesorii decat cu tine si chiar de-ai avea dreptate cu avertismentul scris( desi nu stiu cum sta legea exact) tot cu ei ramai la catedra.
Ai grija de tine.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Eu nu cred ca e din cauza scutirii false.
nota la purtare se scade daca ai mai mult de 9 absente.
si din moment ce tu ai vrut sa le motivezi palea, si te-ai dus cu una falsa, aia nu ti-au luat-o in considerare.
nu stiu, eu asa gandesc.
si daca nu ar fi asa, asta nu inseamna abatere disciplinara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Ceriik, 'ti-ar capul al naibii! Parca esti hotul ala care striga sus si tare: Hoootuuul!
Dupa principiul "Cine fura azi un ou, maine plagiaza si poimane ajunge prim ministru USL" pot sa iti zic doar atat: zi mersi ca ai scapat doar cu atat!
Nenea ioandelasal ti-ar putea explica si cum sta treaba cu falsul in inscrisuri oficiale... dar e sambata si ii e cald.
Tanti leopitzi ti-ar putea explica si ca "bataliile celor mici se poarta de cei mari, daca au chef", dar ei ii e rece, ca are aer conditionat in sufragerie.
Deci mai bine scrie o scrisoare frumoasa de scuze si promisiuni de corectare ale caracterului tau, inmaneaza inlacrimata (lacrimi sincere, nu de crocodil) scrisoarea de Mea Culpa lu' dirigu'... si Dumnezeu cu mila!
Daca e om, o sa te inteleaga. Daca nu e om, tu te speli pe maini oricum, sa ramana el cu regretul faptei rele facute din motive de ego sau judecata preferentiala. Atat!

| Anonymous1995 a răspuns:

Sa fii sigura ca o sa te lase cel putin corigenta pe vara, asa ca mai bine stai in banca ta, sau daca vrei sa faci pe "bunul samaritean" du-te directorului si spune-i ca paritii tai n-au primit nicio instiintare din partea lui, vis-a-vis de acel eveniment neplacut, sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?big grin

| FlaviusLuis a răspuns:

Nu o sa pateasca nimeni nimik.Eu sunt clasa a10-a si am avut scutiri false, absente peste 100, avertizmente de exmatriculare primite prin posta la mine acasa si nu am patit nimik.Decat am avut media 8 la purtare.