| Maty2000 a întrebat:

Trec in clasa a-6-a si anul acesta e primul an in care fac fizica.Am auzit diverse pareri despre aceasta materie, dar vreau sa o aud si pe a voastra! Fizica e grea?

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Depinde de atracţie! Dacă-ţi plac stinţele fixe este foarte atractivă şi frumoasă! Baftă!

| onasis1961 a răspuns:

E foarte frumoaşă! Depinde de gusturi.

| delonia a răspuns:

Fizica nu e grea daca stie profesorul sa te faca sa o iubesti asta e prima mea parere. eu acum trec intr-a 10-a si dintr-a noua am avut un prof super bun care m-a facut sa-mi placa si acum regret ca nu am invatat-o si eu dintr-a 6-a. deci nu e grea, e frumoasa asa tine-te de ea, nu ca mine laughing big grin

| Aneurysm a răspuns:

Tre' să fii atent ca s-o înţelegi. Eu de pildă sunt muci la fizică, că n-am fost atent. Într-a 6-a (acum sunt în a 9-a) am luat un 6 la un test. Bine, am făcut şi cu o aeriană, care nu prea explica bine. Vei vedea dacă-ţi place sau nu la primele ore.

| Euletitia a răspuns:

Buna! uite, eu sunt a 12a si am sa dau BAC-ul la fizica si iti spun ca nu e grea daca te tii de ea si inveti serios si daca te descurci bine la matematica. Oricum, intr-a 6a sunt doar notiuni introductive la fizica, abia dintr-a 7a se studiaza elemente mai amanuntite pe capitole etc. Important e sa inveti foarte bine teoria)definitii, formule, principii, desene etc) si sa rezolvi cat mai multe probleme, sa fii atent/a in clasa la explicatiile profesorului si la lucrarile de laborator, sa fii activ/a la ore si totul va fi bine. Succes!

| BaiatulCuDobermanul a răspuns:

Multi spun ca fizica samana cu matematica daca stii matematica pe nota 10-9 sau macar pe 8 o sa-ti fie usor aceasta este parerea la multi.Eu matematica invat pe nota 9 iar fizica pentru mine este complicata.Trc in clasa a7-a si fizica am terminato pe nota 7 amu trebuie doar sa vezi cum este fizica pentru tine gre sau usoara amu trebuie doar sa astepti bafta; D

| AnonimLady a răspuns:

Pai e grea daca nu inveti.happy
Daca inveti definitiile si tot ce iiti da in clasa va fi usor. La inceput si mie mi s-a parut grea.