| Andra_4836 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o problema happy care persista de mult timp. Eu vreau sa am o medie buna, am nevoie. (trec a 11a) happy Numai ca de multe ori, pur si simplu nu am tragerea de inima sa invat deloc, nimic.
Intrebarea mea este: voi cum reusiti sa va motivati, sa invatati in continuare? (pentru scoala, liceu, facultate, cursuri etc) Orice sugestie este buna happy

10 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Sfatul meu e sa te gandesti ca la final te va ajuta mult media din liceu.Si eu am invatat in liceu si la materii care nu imi plac.Am reusit sa obtin pe cei 4 ani de studii media 9.38 iar la bac 8.03. Media de la bac m-a scazut mult.Ma caiesc ca nu am invatat mai mult.Imi pare nespus de rau.Acum nu mai am ce face. As vrea sa fie mai bine dar asta e.O sa invat in facultate.E o experineta pentru mine, trec peste ea si continui serios la facultate.Nu am de ales!

| Joanne a răspuns:

Cred ca toti elevii sau studentii trec prin astfel de perioade. Ideea ar fi sa constientizam mereu ca ESTE NECESAR sa invatam, chiar daca uneori nu este foarte(sau deloc) placut.
Am avut si eu astfel de momente insa, privindu-i pe ceilalti colegi ai mei si realizand ca pot deveni mai buni decat mine, am reusit sa ma motivez, continuand sa invat.
Nimeni nu este perfect, dar trebuie sa fim mereu in cautarea perfectiunii. Nu trebuie sa fii "cel mai bun dintre toti", ci sa dai ceea ce ai mai bun din tine.
Cred ca asta este calea spre reusita.
Oricum, eu iti urez multa bafta!

| PrecioussGirl a răspuns:

Eu una nu invat la toate materiile. Invat la cele mai importante sau acolo unde stiu ca nu pot copia iar profii sunt rai. big grin si totuji mi-a iesit media 8.14...

| vioreld a răspuns:

Voi trebuie sau trebuia sa faceti la ora de psihologie factorii care contribuie la invatat. Daca nu ai facut intreab-o pe profesoara din liceu si sigur iti va povesti.
Singurul lucru care iti pot spune iti spun cum ma motivez eu sa invat.
Gandul nostru este universul nostru, nimeni si nimic nu patrunde in el. Noi suntem stapanii lui. Pentru a te motiva ca inveti trebuie sa intelegi ca numai prin invatare vei putea trece de examene si de bacalaureat si sa ai un viitor. Gandeste-te ca fara un bac nu ai unde sa te duci, unde sa te angajezi, cum sa-ti castigi o paine zilnica. Nicaieri nu se mai primeste fara diploma de bac in ziua de astazi, si acea diploma o obtii numai invatant. Atunci cand inveti trebuie sa-ti eliberezi gandul de ceea ce te inconjoara si gandeste-te ca esti tu si cu cartea intr-un univers. Singurul lucru care-l poti face este sa inveti.
Eu de ex. mai scriu si poezii, si scriu cu placere si fara motivatie, fac pentru ca-mi place.
Mi-am deschis si un blog cu poezii scrise de mine, poti intra si citi sau te poti si inregistra si vei vedea viata prin ochii mei, asa cum o vad eu. Adresa blogului este : www.poeziidesprepoezii.blogboard.org

Eu asa privesc,, invatatul,,. Sper sa-ti fie de folos argumentul meu.

| georgiana_6517 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ce vrei tu, de ce mergi la scoala si trebuie sa inveti pentru tine, nu pentru nota. Trebuie sa-ti placa, sa fii curioasa sa inveti ceva nou. Nota conteaza mai putin. Peste ceva timp cand iti vei aminti de liceu nu te vei mai gandi la nota. Distreza-te invatand! Incearca sa participi la concursuri si diferite proiecte. Cand vei intalni elevi de varsta ta care stiu mult mai mult decat tine iti vei dori sa stii mai mult.Concurenta te motiveaza sau ar trebui.

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Sa stii ca nimeni nu are mereu chef sa invete.Eu asa spun in fiecare an.Dar trebuie sa fii(si eubig grin)mai organizata si incearca sa gasesti ceva frumos in fiecare lectie pentru ca te va ajuta mai tarziu. Sper ca te va ajuta sfatul sau daca nu a celor ce iti vor mai raspunde.Pa paa!

| Andra_4836 explică:

Am media 9.40 de sfarsit de a 10-a. Vreau mai mult. happy Deci trebuie sa invat tot, la tot.

| Andra_4836 explică:

Daca as face doar ce imi place, as fi geniala la acele materii, insa exista si altele, la care nu imi face nici o placere sa ma chinui; pentru ca exact asta fac uneori, ma chinui ca sa iau note cat mai mari... Cum ma motivez eu in continuare pentru o materie la care ma chinui mereu si nu reusesc mai nimic? (matematica este cea mai mare problema a mealaughing O sa se rezolve, dar mai sunt si alte materii, si e mult de facut pentru o zi, daca am 4-5 (uneori 6) materii pe zi, cum ma adun eu sa fac pentru toate? (avand in vedere ca mai am si altele de facut, si nu ma refer la stat la calculator, ma refer la mancare, cumparaturi si alte lucruri elementare zilnice). Plus ca uneori nu iti vine sa iti "irosesti" viata doar stand la birou sau facand curat in casa... Pentru ca, din pacate, asta simt de multe ori, ca imi consum viata si "cei mai frumosi ani" (liceul). asa, aiurea.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. big hug happy

| Andra_4836 explică:

Nu sunt competitiva. tongue Nu ma intereseaza prea mult ce fac ceilalti, cel putin in general. (Doar daca nu e un idiot care ia o nota mai mare decat mine, si stiu ca nu merita. Din pacate asta nu ma face sa fiu mai competitiva thinking ci doar sa ma amarasc si sa nu il sufar pe respectivul tongue )

| Andra_4836 explică:

Multumesc pentru raspuns. happy