| aleexkdos90 a întrebat:

Bună tuturor! Azi am aflat media, am 9, 77 după practică, vreau să mă transfer la alt liceu și cei de acolo mi-au zis sa mă duc când o aflu, precizez am terminat a9a și în a10 vreau să mă transfer, am fost la un liceu tehnologic și vreau pe teoretic, trebuie sa iau foaia matricolă acum sau cum sa procedez?

9 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere de transfer și vezi ca pentru profil teoretic trebuie sa dai diferențe la câteva materii depinde de profil

| aleexkdos90 explică (pentru LisaJulie):

Mi-au zis sa vin după 15 iulie, că am fost acum la liceu, și atunci se depune cererea

| LisaJulie a răspuns (pentru aleexkdos90):

Acum profesorii din câte știu eu trebuie sa corecteze examene și apoi au titularizarea și definitivatul! Apoi se vor ocupa de transferuri

| aleexkdos90 explică (pentru LisaJulie):

Dacă vreau să mă transfer de pe protecția mediului pe științe ale naturii voi da diferențe la bio -chimie? Materiile care le-am făcut pe protecția mediului (bio, chimie, fizică, mate fiind baza) le voi face și pe științe ale naturii, ce nu fac pe protecția este desenul și muzica dar nu știu dacă este important

| aleexkdos90 explică (pentru aleexkdos90):

Protectia mediului***

| LisaJulie a răspuns (pentru aleexkdos90):

Din păcate vei da la muzica și desen deoarece nu faci aceste materii la protecția mediului! Dar e ok! Fii fără grija ca este simplu

| aleexkdos90 explică (pentru LisaJulie):

Mulțumesc de răspuns! Găsesc exemple de diferențe online (teste) la muzică și desen? Sincer nu prea mă stresez

| milliongirl a răspuns:

Documente Necesare:
Completează o cerere de transfer (formular tipizat la secretariatul liceului).
Asigură-te că ai o adeverință de studii sau o foaie matricolă care să ateste situația școlară la zi, inclusiv media la purtare și notele obținute până în prezent.
Dacă ai promovat examene de diferență pentru schimbarea profilului sau specializării, asigură-te că ai documentele relevante.
Testarea Pentru Transfer:
În anumite cazuri, se poate cere o testare pentru a evalua nivelul tău de cunoștințe și aptitudini înainte de transfer. Verifică la liceul teoretic la care dorești să te transferi dacă este necesară o astfel de testare.
Contactează Liceul Teoretic Dorit:
Ia legătura cu secretariatul liceului teoretic la care vrei să te transferi. Informează-te despre procedurile specifice și termenele limită pentru transfer.
Foaia Matricolă:
Dacă nu ai deja o foaie matricolă, solicit-o de la școala de proveniență. Aceasta este un document important pentru transfer.
Alte Documente:
Verifică dacă mai sunt alte documente necesare specificate de liceul teoretic la care dorești să te înscrii.

| aleexkdos90 explică (pentru milliongirl):

Trebuie să mă duc acum, sa întreb termenul limita pentru depunerea cererii?