| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, care sunt cauzele cancerului de prostată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauzele exacte nu se cunosc.
Cica, cauza poate fi genetica, la care pot contribui si alti factori (cum ar fi si lipsa vietii sexuale, dar si alti factori, cum ar fi alimentatia).

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Cum lipsa vieții sexuale?

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Unde scrie despre lipsa vieții sexuale?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Asta mi-au explicat medicii urologi.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Asta ar însemna că majoritatea călugărilor să aibă cancer de prostată.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Călugării și călugărițe nu au voie să se căsătorească. De asta am scris despre călugări, pentru că ei nu au voie să se căsătorească.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Nu neaparat.
Depinde si de mostenirea genetica, dar si de alti factori (cum ar fi si alimentatia, stilul de viata, etc.).