| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, cum faceti distinctia dintre arta si cultura?
Stiu ca ele se intersencteaza, insa nu sunt sinonime.

5 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

According to dex, arta e activitatea care folosește mijloace de exprimare specifice pentru a produce valori estetice, e totalitatea operelor cu valoare estetică dintr-o epocă, țară; pe cand cultura e totalitatea valorilor materiale și spirituale create de omenire și a instituțiilor necesare pentru comunicarea acestor valori. Asadar, cultura include in ea arta, pe langa alte valori ale omenirii.

| NGheorghe a răspuns:

In componenta "culturii" intră mai multe "arte" (muzica, pictura, sculptura, arhitectura, etc- sunt niște arte)

| RAY a răspuns:

Arta este o parte din cultura,cultura este un asamblau, de exemplu
muzica,limba, sportul, stiinta, tehnologia, filozofia fac parte din cultura

bonus https://de.wikipedia.org/wiki/Kultur_Deutschlands

| laSoledad a răspuns:

Da, dar in cultura nu intra numai diverse arte, ci si multe alte valori ale lumii. Valori din diversele domenii, de la valorile aduse-n fizica si astronomie, pana la valorile din antropologie, arheologie, istorie si multe altele intre aceste extreme.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cultura este când cultivi. Arta este când nu cultivi nimic și cumperi toate bucatele de la export.