| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, dați - mi niște videoclipuri în care se face smântână.

14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Vaca lui vecinu' nu are canal de Youtube din păcate. Dacă ar fi avut îți arata cum face smântâna.

| Magie2525 explică (pentru gabicoo):

Cum să aibă vaca canal de YouTube?

| ReddY25 a răspuns:

Ți-e greu să cumperi?

| Magie2525 explică (pentru ReddY25):

Nu e vorba despre asta.
Cineva spunea că smântâna are stare de dezagregare. Vreau să înțeleg cum are smântâna stare de dezagregare.

| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Dupa un timp, din smantana incepe sa se separe zerul.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Și ce legătură are asta cu starea de dezagregare pe care o are smântâna?

| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Aceea este starea de dezagregare.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Zerul este starea de dezagregare a smântânei, adică o parte din smântână s - a dezagregat făcându - se zer?

| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Starea de trecere din smantana in descompunerea zerului.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Adică starea de trecere din smântână în zer, nu?

| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Da, cand iese deja zerul din smantana.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Aa, smântâna se dezagreghează de la sine, făcându - se zer?

| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Din smantana iese zer si ramane partea de "albus" (daca sta un timp neamestecat).
Daca "smantana" este facuta din prafuri, atunci nu apare aceea stare (doar la smantana din lapte adevarat).
Poti incerca, tinand smantana in frigider.
Dupa 2-3 zile incepe sa se separe zerul, dar daca se amesteca, atunci va fi consumabila smantana, chiar si o saptamana.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

Ce înseamnă partea de " albuș "?