| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, de catre cine a fost invadata Cehoslovacia in 1968?
Din ce motiv?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crezi că vei obține mai ușor sau mai precis să întrebi aici, decât să cauți pe Internet?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

E una cand cauti, si alte cand iti spune cineva interactiv, poti sa mai pui intrebari si altele.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, când cauți, faci un efort personal. Când întrebi aici, ești în situația copilului de 5 ani, care întreabă de 100 de ori pe zi, pe părinți, de ce.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu conteaza, conteaza sa afle ce doreste in cel mai bun mod posibil. Ideea nu e sa facem efort sau nu, ideea este sa aflam ce vrem. Daca nu a inteles ceva, intreaba, i se raspunde, este altceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

În acest caz, ar fi bine să ne spună clar, ce vrea de fapt, căci de fapt, el acest altceva îl caută, de exemplu interacțiunea umană, dialogul.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

A spus clar exact ce vrea sa afle, mie mi-a fost foarte clar si am si raspuns, si voi mai raspunde daca mai are intrebari.

| Mosotti a răspuns:

De rusi pentru ca cineva din interior a vrut sa aduca capitalismul rece american, asa ca rusii au venit sa impiedice asta. O duceau bine, dar niste instigatori pe motiv de libertate si alte prostii, a vrut sa darame comunismul, sa vine smecherii sa faca bani pe spatele prostilor.

| RKBlue a răspuns:

In 1968 a fost Primăvara de la Praga.O perioada de libertate in Cehoslovacia.
In 20 August, tarile Pactului de la Varsovia(republicile socialiste, cu exceptia Albaniei si Romaniei) au invadat Cehoslovacia,
Alexander Dubček a fost conducatorul Cehoslovaciei pentru un scurt timp, din '68 pana in '69.Acesta avea planuri de reforme care au fost privite cu suspiciune si erau vazute ca eventuale slabiri ale pozitiei Blocului comunist.
Oamenii nu s-au opus in mod violent, ci mai mult"moral"
Au refuzat sa ajute soldatii cu mancare si apa, au facut grafitti pe cladiri denuntand fortele sovietice, urlau la soldati si "le faceau morala"
Acest lucru a facut ca Dubček sa nu fie omorat(caci oamenii s-ar fi fervoltat) si in schimb, a fost dus la Moscova.
Tarile vestice s-au rezumat la a critica ocupatia sovietica, nefiind in stare sa contraatace.
In Romania, Ceausescu(care era sustinator al lui Dubček) a tinut in ziua invaziei un discurs in care a criticat tacticile sovietice.