| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce Afganistanul este o țară atât de săracă? Are resurse care nu sunt exploatate?

48 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Fiindcă războiul aduce cu sine sărăcia, iar Afganistanul tocmai a ieșit dintr-unul.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De ce ți - ai pus poza asta?
Ești ateu?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Nu. Imaginea e ironică.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Adică tu ești opusul celui din imagine?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Aș vrea să fiu.
Imaginea îi ironizează pe cei ce consideră religia o formă de sclavie, însă nu realizează că sunt sclavii propriilor lor instincte și a unor patimi cât se poate de josnice: pornografia, drogurile, lăcomia pântecului etc.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De ce ar fi religia o formă de sclavie?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Pentru că nu-ți "permite" să faci tot ce vrei tu, ceea ce unii consideră o încălcare a libertății lor (bineînțeles că au o înțelegere proastă a libertății, dar asta e cu totul altă poveste).

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Și de unde știu eu că e bine ce fac?

| Cinic a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Suntem dependenti de social media, dependenti de statut social, dependenti de pornografie, dependenti de moda si de obiecte sclipitoare, si totusi crestinismul care indeamna la dragoste, pace si compasiune, este prezentat ca o forma de sclavism.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

( știu ei ), nu știu eu

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

ȘI de unde știu ei că e bine ce fac?

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Oare creștinismul este doar o poveste sau este ceva adevărat?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Care "ei"?

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

De unde știu ei că libertățile acele sunt bune sau nu? Aa, este dovedit științific că acele libertăți nu sunt bune, nu?
Libertățile din poza ta.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Să știi că minunile dovedesc existența creștinismului.

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

In opinia mea este adevarat, pentru mine Isus este calea, adevarul si viata. Numeste-ma habotnic, inapoiat, misogin ( mai nou daca esti crestin esti si misogin) desigur sunt un crestin foarte slab si am tot felul de patimi, dar eu am gramul meu de credinta.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Da, dar Iisus Hristos a fost doar un Profet.

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

Pentru tine. Pt mine El este tot ce am nevoie.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Tu crezi că există Sfânta Treime?

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

Da.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Și Sfânta Treime a făcut tot Universul?

| Cinic a răspuns (pentru Magie2525):

Sfanta treime este una cu Dumnezeu ( tatal, fiul si sfantul duh) deci, da asa cred.

| Magie2525 explică (pentru Cinic):

Și cine i - a făcut pe Tatăl, pe Fiul și pe Duhul Sfânt?
De când sunt ei făcuți?
Din ce sunt ei făcuți și unde sunt ei?

| RAY a răspuns:

Si Romania e o tara bogata in resurce dar degeaba

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Iar crestini nu sunt materialisti?

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Religia este o forma de manipulare in masa, depinde si de religie

| RAY a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Pentru că nu-ți "permite" să faci tot ce vrei tu, ceea ce unii consideră o încălcare a libertății lor

de ce exista puscari in tarii crestine? din moment ce voi faceti ce scrie in biblie cum se face ca incalcati legi? cele 10 porunci?

| RAY a răspuns (pentru Cinic):

Si totusi crestinismul care indeamna la dragoste, pace si compasiune, este prezentat ca o forma de sclavism.

cum sa raspandit crestinismul?

| RAY a răspuns (pentru Magie2525):

Crestini sunt cei mai mari pacatosi din istoria oameniri dar pledeaza in sfinti, ei au facut de toate sclavism, genocide, violuri, cruciade, inchizictie

| RAY a răspuns (pentru Magie2525):

Cica au existat dintodeauna