| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce miroase pielea când este transpirată?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Materialele ne-inglobate in organism se elimina pe 3 cai:
- prin scaun
- prin urina
- prin transpiratie
In ultimele doua cazuri, materialele sunt dizolvate in apa.
In toate cele trei cazuri, mirosul vine de la substantele neasimilate, fiind toxine pentru organism.

| Violleta2022 a răspuns:

De la bacteriile care s-au inmultit si s-au descompus pe pielea murdara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că se formează bacterii

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Acele bacterii îți fac rău?

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Da, te fac sa puți.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că elimini toxine din corp.

| doctorandus a răspuns:

De fapt: nu miroase transpiratia de azi (ziua curenta), ci cea de ieri si din zilele trecute.

| ReddY25 a răspuns:

Pentru că de asta e piele laughing

| randomuser009 a răspuns:

Sunt niste bacterii care au o placere pentru niste substante eliminate de transpiratia noastra, si fiecare are o flora pe piele, Tu practic, ajuti la dezvoltarea ei, cand transpiri, ceea ce pute e gazul eliminat de bacteria(ca si flatulenta), de fapt si la noi flatulenta miroase tot din cauza bacteriilor(cele din colon), ele fac acele gaze.
Practic noi, cand mirosim transpiratia, prindem, si gaze emanate de la bacterie.
Acele bacterie au o legatura si cu mirosul la scaunhappy. nu au legatura cu cel din urina, unde e amoniacul de vina.

| Mircea2Cel3Ciornei a răspuns:

Ca nu te speli.