| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce te mănâncă pielea?

7 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

De la: anxietate, stres alergie alimentara, toxiinfecție alimentara, dermatita de contact, mușcături de ploșnițe sau de natura psihica/fond emoțional.

| Magie2525 explică (pentru Mindfulness):

Ce este dermatita de contact?

| Mindfulness a răspuns (pentru Magie2525):

Google it.

| Giulia911 a răspuns:

Nu mă mănâncă...

| aaanamariaaa a răspuns:

Pai în ce zona simți mâncărime? Ai ceva anume pe piele? Sau e pielea normala, fără nici o schimbare? Poate te a picat ceva vreo insecta, ai vreo bubiță sau pișcătură? Pot fi mai multe lucruri și depinde și unde simți mâncărime. Poate este din cauza anxietății, sau ai mâncat ceva și nu ti a făcut bine. Ori când ai făcut baie Poate nu te ai clătit bine de gelul de dus/sapun și mai ai acel reziduu și pot provoca aceste mâncărimi. Poți sa îți speli zona aia unde simți, o clătești bine cu apa curata și te dai cu Fenistil. Sau ceai de mușețel dacă ai. Eventual poți sa mergi și la farmacie și sa arăți locul unde simți mâncărimi. Depinde după cum am zis, cum arata pielea acolo și unde anume este locul.

| minrest a răspuns:

Fa un dus cald in fiecare seara, cu sapun. Daca te mai mananca, trebuie sa cauti cauza mancarimii. Dar, in general vorbind, pe om il mananca anumite portiuni ale pielii ca sa semnaleze ca in acea zona, sau poate in alta parte in organism, exista o problema.