| aleexkdos90 a întrebat:

Bună tuturor, eu m-am mutat pe științe sociale, liceul respectiv mi-a acceptata transferul și cel vechi a trebuit să-mi dea un aviz: pozitiv sau negativ. Mi-au dat negativ, bine oricum nu m-a afectat din moment ce liceul unde merg acum mi-au dat aprobarea. Când am fost la liceul vechi sa iau niște hârtii, mi-au spus niște lucruri nu tocmai frumoase, că eram un copil bun și că de ce am plecat, ca nu a meritat si într-un fel m-au jignit pentru alegerea asta, și nu voi ține pasul acolo. Liceul unde voi merge acum mi-au comunicat foarte frumos și mi-au spus că este dreptul meu, dreptul elevului, și fiecare avem dreptul acesta. Inițial am fost la un liceu tehnologic și cel mai probabil, nu prea au vrut, că pierd copii. Mă simt copleșită de toate acestea emoții și sentimente, din cauza acelor vorbe. Eu știu că mă voi descurca la noul liceu, dar toate jignirile care mi le-au spus cei de la vechiul liceu mi-au dat o stare mai proasta, suntem oameni, avem aceste stări. Cum ar trebui să-mi gestionez aceste emoții?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita si iarta, cel putin asa ar fi frumos.
Sigur ca nu s-au purtat frumos, dar a fost o pierdere pentru liceul in care ai fost, cred ca stii foarte bine ca acolo au multi elevi slabi si plecarea unora buni le afecteaza rezultatele.

| sierra1 a răspuns:

~într-un fel m-au jignit pentru alegerea asta~

concret, despre ce e vorba?

| aleexkdos90 explică (pentru sierra1):

Că am plecat de la ei, și că a fost o alegere proasta din punctul lor de vedere, că mă descurcam ok in clasa respectivă, și ceilalți din clasa mea erau mai slabi

| sierra1 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Nu ințeleg unde e jignirea! Ar trebui să fii mândră că regretă plecarea ta

| ioana748 a răspuns:

Se intelege de la sine ca au vrut sa te necajeasca mojicii, nesimtiti.
Este despre ei, nu despre tine.
Sa nu-ti faci emotii si stari din pricina unor involuati.
Mai bine pune muzica frumoasa si relaxeaza-te, a fost sa treci si prin asta si cate or mai fi.
Asa devii puternica, lovindu-te de situatii incomode, pana ramai imuna la prosti.
Neimportanta parerea lor, cantitati neglijabile.
Mergi inainte si mult succes. ❤️

| aleexkdos90 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos!❤️

| ioana748 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Cu drag❤️

| sierra1 a răspuns (pentru ioana748):

" ioana748: au vrut sa te necajeasca mojicii, nesimtiti....involuati"

halul ăsta de exprimare ne spune câte ceva despe tine

| ioana748 a răspuns (pentru sierra1):

Am trecut prin ce trece ea acum, stiu cum este un profesor care vrea sa iti taie aripile, asa pur si simplu ca nu are unde sa arunce frustrarile personale.
Stiu exact cum s- a desfasurat momentul si in ce pozitie a fost pusa.
Imi pare rau si a inteles ea mesajul meu.
De parca daca era cea mai desteapta dintre prosti ii aducea vreun beneficiu.

Multumesc pentru mesaj, apreciez opinia ta, voi tine cont de ea.
Seara minunata in continuare,

De asemenea stiu ca exista si hateri doar pentru ca nu pot mai mult.
Vise coloratehappy