| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, eu tot am citit că, după revoluţia română din decembie 1989, cei mai buni ingineri, istorici şi alţi specialişti foarte buni in domeniile lor au primit cetăţenie americană.
O fi adevărat sau nu?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Care-a vrut sa plece a plecat. Cu ocazia Mineriadei.

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu, eu cunosc persoane care s-ar incadra la fiecare din categoriile enumerate si nu au primit. Poate nu au fost acolo cand s-a impartit succesul si sansa la visul american.

| zilog a răspuns:

In Elveția este o lege ca la 1 om / an să ofere cetățenia elvețiană pentru binele adus țării respective.
Așa că dacă tu ești un foarte un electronist chimist... si aduci beneficii deosebite elvetiei ei iti ofera cetatenia in dar.