| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, fizica, chimia, matematica sunt studiate in toata lumea?
Spre exemplu, in Spania, matematica este studiată in limba spaniolă?
Cifrele si ecuaţiile sunt aceleşi peste tot, dar sunt predate in limba tarii respective, nu?
Eu cred ca asa e.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Matematica este aceeasi. Doar limba de predare difera, normal.

| Catrice a răspuns:

Nu, toata lumea învăța in română si numa noi facem mate,fizică, chimie, ăștia de alte naționalități de zic ca is fizicieni, chimiști, matematicieni is niște mincinoși rolling on the floor

| johnnny123 a răspuns:

Tu de unde scoti intrebarile astea? Ai o carte numita "1001 de intrebari stupide pe care nu ar trebui sa le pui niciodata" si alegi in fiecare zi de acolo?

| cristimihailov a răspuns:

Cifrele si ecuatiile seamana.

Dar denumirile precum radical, argint, clorura, bisectoare... cam toate sunt in spaniola

| RKBlue a răspuns:

"Cifrele si ecuaţiile sunt aceleşi peste tot, dar sunt predate in limba tarii respective, nu?
Eu cred ca asa e."
Nu,sunt predate in extraterestra de pe Marte.
"Spre exemplu, in Spania, matematica este studiată in limba spaniolă?" Nu, in albaneza.
"Buna tuturor, fizica, chimia, matematica sunt studiate in toata lumea?"
Nu, suntem noi niste genii care am inventat totul si acum nu vrem sa-i invatam pe altii.
Toata lumea studiaza romana, nimeni in afara de noi nu a auzit de matematica.
Toata lumea il citeste pe Creanga, elevii de acum sunt mai buni decat cei de dinainte dar mai putin buni.
Parintii sunt calmi dar nu sunt calmi.
Ti-am raspuns la ultimele intrebari din ultima vreme sau am ratat vreo intrebare cu raspuns evident sau care poate fi gasit pe google?

| Catrice a răspuns (pentru RKBlue):

Elevii din ziua de azi sunt genii, doar ca e moda asta de a nu-ți etala capacitățile intelectuale in fata profilor si de a avea note mici. Ce, Abi, 5gang nu sunt niste genii? rolling on the floor

| RKBlue a răspuns (pentru Catrice):

Ba da!
Noroc ca avem asemenea modele!

| Goddessss a răspuns:

Daaa

| Elelei a răspuns:

Matematica, fizica, chimia si toate stiintele excate sunt aceleasi peste tot. Oriunde in lumea asta 1 = 1 fac 2.
Evident, se preda in limba tarii respective.

| kellyjamje12 a răspuns:

Da, doar ca in alte tari se pot invata aceste materii mai putin aprofundat decat in Romania. Acesta a fost un exemplu pentru care a existat acea controversa la un moment dat cum ca in Romania se invata multe chestii de care nu avem nevoie, cu lectii pompoase si aprofundate la materiile de real (pe care le-ai enumerat si tu, fizica-chimie-mate), dar care de multe ori nu ajuta neaparat pe cei pe care le invata. Sper ca te-am ajutat!