| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, grâul este spicul de grâu plus boabele de grâu, adică grâul este spicul și boabele?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Troll

| Magie2525 explică (pentru Violleta2022):

Adică eu sunt troll?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Magie2525):

Da, tu esti TROLL care postezi numais pam pe forum!

| sierra1 a răspuns:

Așa cum copacul = rădăcină + coroană +... așa și cu grâul tău

| lpavel a răspuns:

Depinde in ce context pui graul ca poate fi corect in amandoua feluri!
De exemplu: daca arati spre un lan de grau netreierat si spui ce frumos e graul, atunci te referi atat la spic cat si boabele de grau, daca spui asta la o galeata de grau atunci te referi numai la boabe ca spicele numai exista!

| jonatgan a răspuns:

într-adevăr