| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, îmi tot intră muștele și țânțarii pe ușă.
Ce pot face, ca să nu mai intre?
Nu pot monta o plasă la ușă, pentru că nu este ușă de termopan.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista plase pentru orice fel de usa

| Batmanel a răspuns:

Nu trebuie sa fie usa de termopan sa iti pui o usa de plasa cu balamale.
Mergi la orice magazin de bricolaj mai mare si te indruma de acolo.
De obicei iti iei suporti (barele pentru rama) 2 bare lungi 2 mai scurtute, o punga cu balamale +manere +clipsuri si o plasa cu dimensiune corespunzatoare +garnitura prindere.
Mai sunt si ceva perdele care se lipesc marginile iar pe mijloc e despartita cu prinderi magnetice sau perdea franjuri, dar merge mai mult doar pentru muste nu si tantari.

| Magie2525 explică (pentru Batmanel):

Nu pot să pun altă ușă. Am nevoie de o plasă la ușa pe care o am acum.

| gabicoo a răspuns:

Tot intră pentru că ești o "dulce". Lasă-i să te mănânce că au de unde.

| Batmanel a răspuns (pentru Magie2525):

Nu a zis nimeni nimic sa schimbi usa.

| eliancodrut a răspuns:

Eu am la casuta de vacanta cate o rama din lem cu balamale pe care este prinsa plasa. Ca sa stea rama cu plasa inchisa am montat doi magneti de cre se gasesc in magazin. Pentru clanta se face o rama mica cu plasa larga.
Un tamplar o face foarte usor. Rama trebuie sa aiba si contrafise.

| Magie2525 explică (pentru Batmanel):

Eu am la ușă apărătoare, ca să nu plouă pe ușă.
Dacă aș pune plasă care se deschide la exterior, s - ar lovi plasa de apărătoare.
Dacă aș pune plasă care se deschide la interior, s - ar lovi ușa de plasă, adică nu s - ar mai putea închide ușa.