| Lisssa a întrebat:

Ma bucur foarte mult ca m-am inregistrat in aceasta mare familie si vreau sa va rog sa ma ajutati si pe mine cu problema mea. Ideea e ca trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa dau.si nu am decat doua variante 1) Facultatea de drept(Universitatea Bucuresti) 2) Stiintele educatiei( invatamant prescolar si primar Universitatea Bucuresti) v-as ruga sa imi dati un argument pentru sfatul vostru. Sper sa ma ajutati sa iau aceasta >decizie...big grin

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

A 2a varianta din pct meu de vedere ar iesi din calcul. Un educator/invatator e muritor de foame in Romania. Astfel ca as alege fac de drept, mai ales daca vrei sa optezi pentru o cariera de judecator/procuror. Daca iti doresti sa fi avocat afla ca sansele sunt extrem de mici in conditiile in care nu mai sunt locuri fizic in barouri si chiar daca gasesti ai nevoie de o suma mare pentru a te putea ''da bine'' pe langa un avocat/firma de avocatura care sa te ia la inceput. Notariatul iarasi pierde din interes in primul rand datorita crizei (nu se mai fac transzactii mari) dar si datorita cererii enorme pe locuri foarte limitate (plus ca si acolo fara 50.000 de euro nu te ia niciun notar ''sub aripa lui''). Daca tot doresti invatamant incearca invatamantul superiorhappy. Sugestia mea