| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, mărgelele și diamantele sunt scoase din scoici?

3 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

Bună! Mărgelele (sau perlele) pot fi scoase din scoici, dar diamantele nu au legătură cu acestea. Perlele se formează în scoici, în special în stridii, midii sau alte moluște bivalve. Ele apar atunci când un corp străin, cum ar fi un fir de nisip, pătrunde în scoică, iar aceasta începe să-l acopere cu straturi de nacru (o substanță produsă de scoică) pentru a se proteja. După un timp, se formează perla. Perlele sunt considerate foarte prețioase și sunt folosite ca bijuterii.
Diamantele, pe de altă parte, sunt cristale de carbon formate adânc în scoarța terestră, la temperaturi și presiuni foarte ridicate. Ele sunt extrase din mine de diamante și nu au legătură cu scoicile sau mediul marin. Așadar, doar perlele provin din scoici, nu și diamantele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, din scoici se scoate doar pastrama de scoica

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Nu și mărgele?