| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, " pătură " este sinonim cu " cuvertură "?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca exista DEX si poti citi acolo daca nu ai habar ce sunt.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ...chiar!
eu de exemplu cu patura ma invelesc, iar cuvertura o pun pe pat/canapea in scop decorativ, fiind mai scortoasa.

| Hyperion7 a răspuns:

Sunt sinonime proxime, nu totale.

| LisaJulie a răspuns:

Cuvertura si patura sunt sinonime dar cuvertura mai inseamna si patura ce o pui pe de jos

| Whitte a răspuns (pentru LisaJulie):

Patura se pune pe jos? Nu un pres sau un covor?

| Cipi1212 a răspuns:

Da.

| Whitte a răspuns:

NU!
Desi sunt zone in tara unde se mai amesteca denumirile.
Patura este cea cu care te invelesti vara, toamna, cand temperaturile nu sunt foarte scazute.
Cuvertura este cea cu care acoperi un pat de exemplu, ca sa nu se vada asternuturile sau salteaua goala. In unele zone se mai acopera si "zestrea", etc.

| Magie2525 explică (pentru Whitte):

În dex online scrie că sunt același lucru, adică sunt sinonime.

| Whitte a răspuns (pentru Magie2525):

Ai descoperit DEX-ul! O, ce minune!
Foleseste-l. Dar foloseste-l tu, nu ce spun altii. Nu sunt sinonime.

| lucianMKSro a răspuns:

Da, cu toate ca pot exista niste diferente de nuanta intre celel 2... cuvertura este facuta sa fie decorativa iar patura este facuta sa iti tina de frig

| Whitte a răspuns (pentru lucianMKSro):

Stai in Bucuresti si ai mereu calduri de ai nevoie de ceva care sa iti tina "de frig"? Eu folosesc patura sa imi tina de cald.