| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, " spatula " este folosită și în bucătărie - la prăjit cartofii de exemplu?
În dex online nu scrie că e folosită și pentru gătit în bucătărie.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Spatula este o ustensilă primară utilizată în laboratoarele de chimie pentru a transporta sau transfera substanțe solide în cantități mici (de ordinul gramelor). Materia primă din care sunt realizate spatulele este metalul sau aliajele."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, la cartofi nu, deloc

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

La cartofii prăjiți nu?

| ninuku a răspuns:

La cartofi prajiti se foloseste paleta. scrie pe google paleta cattofi prajiti si o sa o vezi, spatula se foloseste la altceva tot in bucatarie