| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, trupul lui Arsenie Boca nu putrezește?

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Putrezeste, de ce sa nu putrezeasca. Este ingropat la manastirea Prislop.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Păi cum să putrezească?
Sfinții nu putrezesc niciodată!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Asta e mai putin important. Poti citi despre viata lui si despre minunile savarsite de el.
Va fi canonizat in 2025.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inca cauti minunea aia?

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Ce minune?

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Sfinții nu putrezesc niciodată.
Eu așa știu.

| gabicoo a răspuns:

E clar. Cel care a putrezit este creierul tău.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Aia de tot intrebi de 1 saptamana

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Magie2525):

Nu vrei sa citesti?

| johnnny123 a răspuns (pentru Magie2525):

Tu chiar crezi că dacă biserica decide să canonizeze un mort asta schimbă cu ceva structura moleculară și modul în care legile naturii afectează acel cadavru?

Și ce se întâmplă dacă-l canonizează la 500 de ani după ce a murit? Nu putrezește deloc în 500 de ani pentru că e pe lista de așteptare pentru canonizare?

Canonizarea este o o chestie pur formală fără niciun fel de efect fizic asupra cadavrului.