| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, Uniunea Europeană va deveni Statele Unite ale Europei.
Ce limbă sau ce limbi se vor vorbi în Statele Unite ale Europei?

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Araba.

| Magie2525 explică (pentru Bula):

De ce arabă?
În Europa nu se vorbește arabă.

| Bula a răspuns (pentru Magie2525):

Vorbesc migrantii, care vin si se inmultesc tot mai multi.
Peste 3 generatii, legea musulmana va domina Europa (astazi inca crestina).

| LisaJulie a răspuns (pentru Bula):

Nu cred vor putea impune nimic, peste tot sunt tineri care consuma alcool, nu se mai căsătoresc și comunitatea LGBT crește, crește dorința tinerilor sa își schimbe sexul, într-adevăr nu se mai fac copii dar eu cred ca și imigranții se vor moderniza și va prinde și de ei progresul

| RAY a răspuns:

Europa este colonia statelor unite ale americi din 1945

| Magie2525 explică (pentru RAY):

Nu este. Nu are cum.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este posibil, ca nu apartinem aceluiasi stat, nu vorbim acelasi limbi samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu va deveni niciodata

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

De ce nu?

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Sunt state cu istorie de sute/mii de ani, cu limbi diferite, cu economii diferite, cu tradiții diferite... Nicio șansă

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Religia este aceeași.
Cea mai mare problemă este limba.
Limbile sunt înrudite între ele, la fel și istoriile.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Aoleu... Unde ai învățat tu istorie?

Ia zi ți ce religie are Polonia, Romania, Grecia și Franța?

Limbi înrudite? Spaniola cu Germana?
Romans cu Bulgara?

Istorii înrudite?
Portughezii s au bătut cu turcii?

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Bine, limbile nu sunt chiar înrudite.
Vreau să spun că o țară din Europa are o istorie mai apropiată de Țările europene decât de cele asiatice sau africane.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

În ceea ce privește religia, toți sunt creștini, cu excepția unor minorități musulmane.

| LisaJulie a răspuns (pentru suntserios):

Exact, nu suntem ca Statele Unite

| relian a răspuns:

laughing UE va deveni Statel Unite, wow asta da.Nu va deveni statele unite, prt ca UE deja are nume ala UE adica Uniunea Europeana. Sa spui Statele Unite ale Europei, ar inseamna o singura lege peste tot, o singura limba, o singura natiune, ceea ce nu prea se poate si nici no sa se poata vreodata.

In America, Statele Unite alea Americii sau putut numi asa, pentru ca aia vorbeau o singura limba, erau de fapt englezi, mai venise si ceva germani si alte natii, dar putini, cei care conduceau locul respectiv erau englezi, asa ca toti vorbeau engleza, chair si cei care erau de alte nationalitati tot engleza vorbeau, de aia au spus Statale Unite, pentru ca se unise toti englezii, care erau majoritari, sau englezii care conduceau zonele alea, intr-o tara.

La Europa, cum sa zica statele unite alea europei. Poate Tarile Unite alea Europei, asa mai merge, asa cum s-a spus si la noi Tarile Romane, asa ne numeau straini, Tarile Romane, desi erau aceiasi oameni, aceiasi natie, dar pentru ca erau vazute ca tari separate le-au zis tarile romane.

In Europa avem tari f vechi, natiuni foarte diferite care nu o sa isi lase limba, tara sa se numeasca statale unite alea europei.

Nici in fostul Imperiul Roman, nu se renunstase la vechile denumiri, chiar daca zonele alea fusese cucerite si incorporate in imperiu, isi pastrau numele in continuare.

In statele unite alea europei laughing se va vorbi ce se vorbeste si astazi, adica fiecare limba lui.
Nu poti forta, obliga oamenii, mai ales daca ai pretentia sa spui statele unite, sa fortezi, sa obligi natiuni intregi sa renunte la limba lor actuala.

Dar prin Anglia, Germania, nu este de mirare ca in viitor sa se vorbeasca araba, asa cum spune Bula pe aici, arabii vor continua sa vorbeasca limba lor oriunde si in orice imprejurare, sub nici o forma nu vor renunta la limba lor materna.

Mai degaraba vad pe englezi, germani, romani sa renunte la limbile lor si sa se apuce de altceva, de alta limba, decat pe arabi. Si cum arabii is foarte multi in Anglia, indieni la fel, tot ce se poate ca in viitor sa se destrame tarile alea si sa apara tari noi laughing nicidecum statele unite ale cui spui tu.

Daca in Anglia vor ajunge in cateva decade arabii si indienii sa fie majoritari cum vezi tu situatia acolo? Nici uni din astia nu renunta la cultura lor, asa ca vor exista scindari, apoi usor usor in timp englezii vor disparea, locul lor in conducere va fi luat de arabi si indieni, deja aia conduc multe orase pe acolo inclusiv Londra laughing parca asa era, primar era un indian, sper sa nu ma insel laughing deci cam intracolo merge de exemplu Anglia.Germania, daca mai vine una cum o fost baba cloanta, mai indeamna femeile germane sa se culce cu a fricani cu arabi, va iesi cine stie ce mixura si Germania va disparea si ea in timp.
Tarile astea cam soarta asta o vor avea, ele nu-s constiente, cel putin cei care conduc, nu realizeaza ce fac, prin lasarea a milioane de emigranti, vorba vine, ca aia nu-s emigranti, au intrart acolo si intra care cum apuca, deci nr strainilor, in viitor va depasi nr germanilor si al englezilor, vor deveni minoritari si tara se va numi altfel, aceste tari vor dispare laughing nu vor mai apuca ei sa vada statele unite, sau limba lor, ori natia lor peste tot.

Tari cum este Germania si Anglia, siau taiat singur creanga de sub ei, crezind ca ei vor fi sefi, uite ca lucrurile nor sa fie deloc asa. Cel pe care l-ai asuprit, o sa iti ia locul cindva, asa spune istoria, asa a fost dintodeauna.

| gabicoo a răspuns:

Măi fetiță! Pufuleții cu cașcaval se mănâncă - nu se fumează, iar praful rămas în pungă nu se trage pe nas cum faci tu.

| Magie2525 explică (pentru gabicoo):

Ce vrei mai exact?

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Scuze, vreau să spun : Ce vrei să spui?

| gabicoo a răspuns (pentru Magie2525):

Că bați câmpii!

| Magie2525 explică (pentru gabicoo):

De ce?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

Asta tu să ne spui

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Faptul că Uniunea Europeană va deveni Statele Unite ale Europei?

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Cineva care predă Drept European la o facultate de Drept a spus că : Uniunea Europeană va deveni Statele Unite ale Europei.

| Hyperion7 a răspuns:

Engleza day dreaming

| LisaJulie a răspuns:

Uniune ca SUA este foarte greu, suntem multe țări diferite și cultura este foarte diferita! Și nu cred ca ar exista o singura limba ci mai multa ca germana, franceza și engleza

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Noi nu avem o singura istorie, ci mai multe istorii, unirea Europei nu este posibila

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Decât ceva economic asa cum este în momentul de fața

| Cipi1212 a răspuns:

Toate limbile țărilor din Uniunea europeană.

| DontActLikeMe a răspuns:

Mandarina