| Anonim203 a întrebat:

Va rog mult sa imi dati niste exemple(mai multe daca se poate) cu plantele(copaci,flori etc) si animale(mamifere,pasari,reptile) specifice insulei Madagascar.
Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| delia1999 a răspuns:

Vegetatia este variata, cu codri seculari din speciui de arbori cu esente tari si valoroase: abanos, palisandru, eucalips, bumbac, santal iar in regiunile mai butin umede baobabul si arborele de paine. O buna parte din paduri au fost defrisate pentru a face loc culturilor.

Fauna este originala constituind o provincie zoogeografica numita Malgasa. Mentionam maimutele lemuriene sau asazisele maimute false, boul cu cocoasa, crocodili, cameleoni, papagali, sopirle.

Subsolul insulei este bogat in grafit, crom, uraniu, toriu si pietre pretioase. Principalele culturi si plantatii sunt cele de orez, porumb, cartofi, batate, manioc, fasole, arahide, banane, nuci, etc.

SURSA:http://www.referatele.com/......le-com.php

FUNDA:d