| Ana-Maria94 a întrebat:

BUNA.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva.sunt in clasa a8a si trebuie sa ma gandesc la ce liceu sa intru.am ales profilul uman, dar vrea sa stiu care este diferenta dintre stinte sociale si filologie? ...va rog sa-mi spuneti care vi se pare mai accesibil si la ce materii se dau axamene si ce pot urma dupa terminarea liceului...VA multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mixed a răspuns:

Buna Ana...happy .stiinte sociale consta in : istorie ...stinte ...astea sunt principalele materii ...in rest se face cate putin din toate. dar daca nu iti place istoria nu te du la stiinte sociale... examene ...adica teze se dau la matematica .romana ...chimie sau biologie la alegere
Filologia ...consta in romana si limbi straine : italiana... engleza .franceza spaniola...si nu mai stiu... mi se pare ca se face si latina...
Iar daca nu iti place romana nu te du la filologie ...asta esti in masura sa decizi tuh...big grin
examene se dau :matematica .romana ...chimie sau biologie la alegere... mi se pare ca se adauga si logica.thinking nu sunt sigura...

Bafta :* ai timp sa te mai gandesti pana la sfarsitul anului...happy

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

O sa-ti explice dirigintele. Fii fara grija! happy Si tot el ( ca si mine ) o sa te indrume sa mergi la o filiera teoretica, profil real. Dar tu-ti doresti umanul, e ok.
Daca iti place latina, mergi la filologie, daca nu alege stiite sociale.

| Bianca_4346 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine. dar m-am gandit mai bine si voi alege stiinte socialewinkingsper ca am ales bine.si cum a zis si cami: o sa iti explice diriginta sau dirigintele tau. daca nu intreaba'l

| daii a răspuns:

@LoCsu- la uman nu se da niciun examen la mate/chimie/fizica/biologiehappy
Astea nu au treaba cu umanu.
Eu sunt la filologie si dau teze la:romana, spaniola, geografie/istorie(la alegere) si latina.
La stiinte sociale mi se pare ca nu se da teza la latina.si se da la altcevathinkinghappy
Dupa terminarea liceului poti urma ce facultate vrei tu.De exemplu: drept, jurnalism, limbi straine, geografiehappyoh go on

by daiiwinking

| cslx a răspuns:

Cel mai bine ii sa te duci la bio-chimie. teza dai din romana, mate, fizica/chimie/biologie la alegere 2. la bac dai din romana, mate, engleza/franceza la alegere + o materie de la profil(fizica/bio/chimie)alegere 1.
acum tu decizi la ce vrei sa mergihappy
ciuswave

ps: sa stii ca nu e greu deloc la acest profil! parerea meahappy

| PaisonPink a răspuns:

Pai mai bun este cel de sociale... EU iti propun sa gasesti un liceu cu strictul necesar si financiar dar depinde si de ambitia ta:*:*:*