| Nicole_3441 a întrebat:

Va rog spuneti-mi cand(in ce situatii) se utilizeaza timpurile:perfect compus, perfect simplu si mai mult ca perfect?(stiu ca e vorba despre trecut, dar nu stiu cand, pe care sa-l folosesc). Va rog scrieti si exemple, daca puteti:*

Multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cat timp esti o vorbitoare nativa a limbii romane, folosesti bine aceste timputri. Daca nu esti din zona Olteniei si a Munteniei probabil ca nu prea folosesti perfectul simplu(eu fusei la cinema) si il inlocuiesti cu perfectul compus(am fost). M. m. c. p. exprima o actiune trecuta terminata inaintea altei actiuni trecute(Cand ai telefonat tu, eu fusesem deja la farmacie.).

| withoutme a răspuns:

Perfect compus se foloseste cel mai mult din astea 3.perfect simplu e cam taranesc. iar mai mult cam perfect se foloseste foarte rar in vorbirea curenta.
perf.compus:am citit
perf.simplu:citi
m.m.c.perf:citisem

| Nicole_3441 explică:

Multumesc frumos:* Mi-ati fost de ajutor!

| Nicole_3441 explică:

Mersiiwinking