| AnOnIm20202020 a întrebat:

Vog din suflet ca intrebarea aceasta sa fie aprobata.
Puteti sa-mi dati o definitie a figurii de stil, etc?
Si un exemplu...
P.s: Clasa 5!
Funda urgent

Răspuns Câştigător
| Ovy19 a răspuns:

Fa niste puncte... Si ma bucur ca ti-am fost de ajutor!

5 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

femeie frumoasa= imagine vizuala.

| Ovy19 a răspuns:

Păi,sunt mai multe figuri de stil,care au diferite definiţii:
-Epitetul(ceva special,care să atragă atenţia cititorului) de exemplu: ''Raza de soare îmi luminează viaţa'' etc.
-Personificarea(când unui obiect,animal,etc. i se adaugă însuşiri omeneşti) de exemplu:''Gheata i-a zis...'',noi, oamenii putem vorbi, este o însuşire!
-Repetiţia(când un cuvânt se tot repetă) de exemplu: ''Mama mi-a cumpărat mere iar eu am mâncat mere!''
-Enumeraţia(când se enumeră ceva...)
de exemplu:''În frigider sunt: roşii, castraveţi şi fructe.''
Mai sunt şi alte figuri de stil, de exemplu hiperbola o vei învăţa în clasa a VI-a.
Fundă?

| AnOnIm20202020 explică (pentru Ovy19):

Da funda numai ca nu imi apare funda sa dau click

| AnOnIm20202020 explică (pentru Ovy19):

Ti-am dat aici funda

| Ovy19 a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Fa niste puncte... Si ma bucur ca ti-am fost de ajutor!