| stefan0000 a întrebat:

Buna, voiam sa intreb o chestie despre scoala postliceala. EU acum stau in Spania si as vrea SA ma intorc un tara pentru a studia vreun curs. Nivelul de studii care il am aici este gradual medium iar un tara echivalenta ar fi scoala postliceala. Ce vreau sa stiu este daca scoala postliceala este echivalenta cu liceul si daca este mai presus decat báculo. Multumesc. Sper ca ati inteles ce am zis haha.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu toate scolile postliceale cer pentru admitere diploma de bacalaureat. Este nevoie de aceasta diploma doar la scolile postliceale care o cer.
In echivalare iti va fi indicata daca este sau nu nevoie de diploma de bacalaureat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala postliceala, asa cum ii arata numele, este dupa liceu, respectiv pentru a urma o scoala postliceala trebuie sa fi absolvit un liceu, cu sau fara diploma de bacalaureat, dupa caz.
Pentru a afla daca poti intra la o scoala postliceala in Romania trebuie sa obtii recunoasterea si echivalarea studiilor efectuate in Spania. Detalii vezi aici:
https://www.cnred.edu.ro/ro/studii-preuniversitare

| stefan0000 explică (pentru Ioandelasal):

Si de exemplu daca imi acorda nivelul de scoala postliceala dar eu nu am dat bacul in Romania, cum as putea face? Trebuie sa il dau banuiesc. Multumesc de raspuns.

| stefan0000 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles multumesc mult, ca si alternativa daca nu pot obtiene titlul, o sa pot sa face un seral daca nu ma insel si dupa bacul? Nu? Iar durata este la fel ca si la liceu nu? Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru stefan0000):

Nu toate scolile postliceale cer pentru admitere diploma de bacalaureat. Este nevoie de aceasta diploma doar la scolile postliceale care o cer.
In echivalare iti va fi indicata daca este sau nu nevoie de diploma de bacalaureat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gradual medium este liceu. Apoi poti face o scoala postliceala in Romania dupa echivalarea studiilor.

Răspuns utilizator avertizat
| carla2010 a răspuns:

Foarte util comentariul lui Ioan, sper sa te ajute si lista asta cu postliceale acreditate, alegi in functie de localitatea in care te stabilesti: https://www.siiir.edu.ro/carto/