| Kastum a întrebat:

Vreau sa stiu metode mai usoare de a invt limba japoneza dau funda!

Răspuns Câştigător
| white02 a răspuns:

Uita-te la animeuri si foloseste un dictionar big grin asa inveti usor vorbitu (cu scrisu e mai complicat)

5 răspunsuri:
| Stunt3r a răspuns:

Eu iti propun sa i-ei un curs! Nu costa foarte mult si chiar te invata.
Acasa nu prea poti invata dar poti incerca prin a descarca carti pdf de pe net dar nu prea se gasesc decat in japoneza - engleza...

| alchie a răspuns:

Depinde de fiecare. Eu studiez Japoneza de aproape 3 ani, si pot sa spun ca nu e usor sa iei o limba de la zero. Cand incepi o limba, ca italiana de exemplu, e destul de usor s-o inveti si s-o intelegi, pentru ca are destul de multe cunvinte care seamana cu cele din romana, sau din alte limbi latine. Dar cu japoneza lucrurile stau altfel, nu intelegi nimic la inceput, dar treptat treptat cu cat faci mai mult cu atat intelegi mai mult. Am avut colegi care nici acum nu inteleg japoneza bine, asa ca trebuie sa ai si vointa, si trebuie sa inveti in fiecare zi, macar cate putin. In Romania nu stiu cate carti sunt, pentru ca am lucrat numai dupa carti in japoneza sau engleza (la inceput). Dar nu ti-as recomanda nimic facut de Neculai Amalinei.(din cate am auzit, nici nu stie japoneza) sau carti de genu Invata Japoneza in 30 de zile etc. Stiu ca anul trecut parca, Angela Hondru si-a relansat cursul practic de japoneza (nu stiu cum e), dar ai putea sa il achizitionez, si altceva iti recomand ghidul roman-japonez scris de Angela Hondru si Raluca Nicolae (de mentionat ca R.Nicolae a contribuit cel mai mult). Ai putea sa gasesti si alte carti prin anticariate.
Dar daca intelegi engleza, si mai bine. Sunt foarte multe materiale pe net. De exemplu pe siteul asta sunt organizate si dupa nivel: http://gaubebong.blogspot.com/p/list-of-books_01.html
Dar mai intai te-si sfatui sa incepi cu carte/workbook de kana (hiragana si katakana). Poti gasi si multe carti aici http://uz-translations.net/? action=search&catid=0&author_id=0&postdate=&search=kana&page=1
(dar trebuie sa ai cont ca sa downloadezi.)

Oricum succes. Nu exista o cale usoara pentru a invata limba.

| alchie a răspuns:

Eventual te poti inscrie la un centru de limbi sa inveti japoneza, sau sa-ti cauti un meditator.

| LiK3FaM3 a răspuns:

Kastum pentru a invata limba japoneza iti trebuie multa munca, dictionar, rabdare si trebuie sa iti mearga capu funda plz