| Iulya17 a întrebat:

vreau sa va intreb ce sa aleg pentru faculta..Deci Facultatea de Litere sau Facultatea de Psihologie, ambelel imi plac dar nu stiu care este mai buna sau de viitor?
Multumesc mult :X

5 răspunsuri:
| GreenEyed a răspuns:

Hmm...Amandoua sunt interesante. Dar totusi, cred ca pe viitor vei avea mai multe oportunitati in ceea ce priveste cariera daca vei da la Litere.

| Bris a răspuns:

De Psihologie ...asta ar fi dupa mine pentru ca inveti tot felul de boli mintale si cum sa stii ce fel de om este dupa comportament e foarte interesant, adica descoperi ceva cu totul nou.

| Gumiix a răspuns:

Buna! happy

Daca as fi in locul tau as alege facultatea de psihologie. Mi se pare o alegere inteleapta. E ok si facultatea de litere doar ca va dura mult pana vei putea deveni profesoara sau pana cand vei putea fi translator. Intelegi la ce ma refer? Cert este ca pe viitor ambele vor functiona bine, insa parerea mea e ca facultatea de psihologie ar fi o alegere mai buna. happy
Poti sa te sfatuiesti si cu alti prieteni sau cu rudele tale, dar oricum depinde si de tine. ^^
Sper ca te-am ajutat. love struck

| Skm a răspuns:

Clar, facultatea de psihologie. De ce? :)
1. Durează doar 3 ani.
2. Nu e nevoie de examen, înscrierea făcându-se pe baza mediei notelor din liceu şi Bac.
3. Îţi găseşti mai uşor şi REPEDE un loc de muncă.
4. E mai profitabil să fii psiholog decât profesor, din punct de vedere financiar.
5. Ai un program mult mai lejer, ţinând cont de faptul că un profesor nu-şi termină munca la şcoală, el trebuie să facă planuri de lecţii, să dea examene pentru grad, să corecteze lucrările elevilor etc.
Aici poţi să vezi mai bine ce anume te avantajează : http://www.studentie.ro/admitere
:)

| Tudor_Florin_1990 a răspuns:

Mai de viitor e cea de Psihologie. Adica, uita-te la depresiile care se fac simtite din ce in ce mai des, si la oameni din ce in ce mai tineri... E si mai interesanta, zic eu! Si eu aveam aceeasi dilema, pana la urma am dat la Chimie big grin